fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Narodowa Strategia Onkologiczna to dziesięcioletni program, którego celem jest polepszenie jakości diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Ma przyczynić się do zmniejszenia umieralności na raka. To ma być rzeczywisty kontakt pacjenta z ośrodkiem.
– To mają być rozwiązania typowo dla wygody i komfortu, ułatwienia odnalezienia się pacjentom w tym trudnym systemie onkologicznym. Takie jak wymóg chociażby posiadania w każdym ośrodku koordynatora pacjenta onkologicznego w zależności od liczby pacjentów, którzy do tego ośrodka trafiają. To ma być rzeczywisty kontakt pacjenta z ośrodkiem – mówił na antenie Radia Warszawa wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
W czwartek (04.02) Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs pt. „Doposażenie zakładów radioterapii”. Zakłada on wymianę akceleratorów i mammografów.
Dwa konkursy to ponad 200 milionów złotych.
– To ważne, aby Polacy chcieli korzystać z badań profilaktycznych, a jak już korzystają, to żeby było to na świetnym sprzęcie. Te 200 milionów to pieniądze skierowane na infrastrukturę w onkologii. To bardzo dużo środków i rzeczywiście cieszymy się, że wraz z uruchamianiem kolejnych zadań te środki nam rosną – podkreślał wiceminister.
Wymiana sprzętu to również większa skuteczność badań.
– Nowoczesna radioterapia to przede wszystkim dużo większa precyzja i bezpieczeństwo pacjenta, dużo mniejszy obszar naświetlania, co zapewnia też większą skuteczność tej metody. Rozwój w tym obszarze jest przeogromny – ocenił.
Przy zakupie sprzętów nie będzie wymagany wkład własny szpitala. Maksymalna kwota dofinansowania dla akceleratorów to 8,5 miliona złotych. Dla mammografów najwyższe świadczenie wyniesie 600 tys. zł. Placówki mają dwa tygodnie na składanie ofert.

źródło: Radio Warszawa

Skip to content