Nie daj się oszukać! Złodzieje podszywają się pod rachmistrzów!

Fot. czestochowa.policja.gov.pl

Uwaga! Złodzieje oraz oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie naszych danych osobowych, takich jak nazwisko czy numer PESEL! Tym razem dzwoniąc do mieszkańców podszywają się pod rachmistrzów pracujących w związku z trwającym Narodowym Spisem Powszechnym.

Przestępcy są bardzo zuchwali, ponieważ jak donoszą służby, na terenie całego kraju złodzieje zaczęli nie tylko dzwonić do obywateli, ale nawet odwiedzać ich miejsca zamieszkania. I chociaż udział w spisie jest obowiązkowy, jak informuje Anna Król-Wiśniewska, koordynator gminny w Częstochowie, rachmistrzowie zaczną dzwonić dopiero od maja! Co więcej, istnieje ściśle określony zestaw danych osobowych, o które może spytać rachmistrz, a które sami możemy zweryfikować na stronie internetowej spisu powszechnego!

Jak informują urzędnicy, po pierwsze w tym roku z powodu pandemii nikt nie będzie odwiedzał naszych domów, po drugie należy podchodzić do takich rozmów telefonicznych z rezerwą i nie bać się skontrolować osobę, podającą się za urzędnika, ponieważ główną bronią złodziei jest brak wiedzy i naszej stanowczości. Prawdziwy urzędnik nie będzie miał nam za złe, że chcemy pierw zweryfikować jego tożsamość, nim podejmiemy się jakichkolwiek działań, lub podamy swoje dane osobowe.

Do apelu o zachowanie rozwagi dołączają także częstochowscy policjanci, który przypominają, że wszelkie próby oszustwa należy zgłaszać do odpowiednich służb, dzwoniąc pod numer 997 lub 112.

Przypominamy też, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia i trwać będzie do 30 września. Udział jest obowiązkowy.

Tagged with