Nowe dopłaty dla hodowców trzody chlewnej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w środę 2 lutego o nowym programie pomocowym dla rolników utrzymujących lochy i prosięta. Wnioski można składać od 15 lutego.

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił, że nowy program ma pomóc hodowcom trzody, którzy borykają się z problemem sprzedaży swoich towarów poniżej kosztów produkcji:

Jest to pomoc, która ma zachęcić rolników do utrzymania hodowli trzody chlewnej w tym bardzo trudnym czasie. Nie ukrywam, że cena nadal jest bardzo niska, poniżej kosztów produkcji, stąd m.in. ta pomoc. Program będzie trwał wprawdzie do końca marca, ale jeśli nadal cena będzie się utrzymywać na tak niskim poziomie, to będziemy rozważać przedłużenie tej pomocy. Ufam, że może już od kwietnia cena trzody chlewnej znacząco wzrośnie.

Program ma obejmować dotację w wysokości 1000 złotych dla hodowców loch, którzy zgłoszą narodzenie prosiąt w okresie od 15 listopada do końca marca. Wnioski można składać od 15 lutego, co szerzej wyjaśnił Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa:

Rolnicy, którzy zarejestrują urodzone prosięta w systemie ARiMR powinni od 15 lutego zgłaszać się i składać te wnioski. Agencja będzie je realizowała i wypłacała środki.

Wnioski można złożyć osobiście, pocztowo oraz przez platformę ePUAP. Należy je składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 kwietnia.

Skip to content