Nowe regulacje dot. dowodów osobistych zakładają m.in. umieszczenie w dowodzie czipa, zawierającego cały pakiet informacji na temat posiadacza dokumentu. Jedną z takich informacji będzie cyfrowy wzór odcisków palców.

Od 4 marca 2019 roku istniała możliwość składania wniosków o wydanie nowego dowodu drogą elektroniczną. Możliwość ta została jednak zawieszona. Wciąż będzie można złożyć elektroniczny wniosek o wydanie dowodu tożsamości dla dziecka do 12 roku życia, jednak dorośli będą musieli pofatygować się osobiście do urzędu, co potwierdza Aleksandra Burzyńska z częstochowskiego Wydziału Spraw Obywatelskich:

Już jest zablokowana ta strona, jeżeli chodzi o elektroniczne składanie wniosków. Natomiast później będzie można, jeżeli ministerstwo odblokuje tą stronę, składać wnioski o dowody, ale dla osób do 12 roku życia. Obecnie strona jest zablokowana, można było składać przez nią wnioski do 26 lipca. Ma wyjść komunikat, który określi dzień wdrożenia rozwiązań technicznych, umożliwiających wydawanie dowodu osobistego, zawierającego odciski palców. Wtedy właśnie ponownie uruchomią możliwość elektronicznego składania wniosków dla osób do 12 roku życia.

27 lipca portal dowodowy już był nieczynny. Nowe procedury miały zostać wdrożone od 2 sierpnia, jednak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poddała w wątpliwość jakość urządzeń do pobierania linii papilarnych. Zdaniem ABW, urządzenia te stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. W związku z tym, rząd musi wyłonić dostawcę nowych urządzeń, spełniających wymogi określone przez ABW, a to będzie się wiązało z uruchomieniem procedur przetargowych, stąd nie wiadomo, kiedy nowe procedury zostaną wdrożone.

Termin wdrożenia został ustalony na 2 sierpnia, ale został zmieniony i zapowiedziany w ostatnim komunikacie. Ma przyjść nowy komunikat, ogłoszony przez ministra cyfryzacji w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych, który będzie ogłoszony w terminie co najmniej 14 dni przed dniem wdrożenia nowych rozwiązań technicznych, umożliwiających wydanie dowodu osobistego, zawierającego odciski palców. Jednak na dzień dzisiejszy nie mamy żadnej informacji.

Elektroniczne pobieranie odcisku palca | Fot. Policja

Póki co, sytuacja wygląda jak fabuła czeskiego filmu. Mamy nowe rozporządzenia ws. wydawania dowodów osobistych, jednak infrastruktura informatyczna jeszcze nie jest gotowa, teoretycznie od 2 sierpnia starych dowodów zamawiać nie można, nowych zamówić się nie da, w ministerstwach nikt nic nie wie, ale przynajmniej pozory profesjonalizmu są zachowywane.

Już próbowałam się do ministerstwa zwracać, ale oni też nic nie wiedzą. „Czekać na informację” – we wszystkich pismach, które nam przesyłali każą czekać. Też czekamy, bo też nie wiemy jak mamy załatwiać formalności. Na razie robimy to po staremu, tyle tylko, że elektroniczne wnioski nie wchodzą w grę.

Obecnie, po wydanie nowego dokumentu trzeba się zgłaszać osobiście. Na razie jednak nie będzie trzeba zostawiać swoich odcisków palców. Znając realia polskich urzędów, tak dobrze zilustrowane przez Stanisława Bareję, stan tymczasowej prowizorki może zostać z nami na stałe. Jednak zastanawiające jest to, dlaczego władze centralne, tak mocno przejęte sytuacja epidemiczną, nagle wprowadzają konieczność osobistego złożenia odcisku palca w urzędzie? Z pewnością miłośnicy filmografii Stanisława Barei nie byliby zdziwieni, gdyby składanie odcisków palców odbywało się w lateksowych rękawiczkach. Obecnie wiadomo tylko, że nowymi dowodami będzie można podpisywać dokumenty elektroniczne. Nie wiadomo tylko jak.

Stanisław Bareja | Źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Skip to content