Od 15 lutego można rozliczać PIT-y za rok podatkowy 2021. Ministerstwo Finansów wprowadziło w tej kwestii szereg udogodnień, dzięki którym swoją deklarację podatkową będziemy mogli zobaczyć na stronie internetowej e-Urzędu Skarbowego i tam ją edytować.

Dzięki nowemu systemowi Urząd Skarbowy dysponuje zeznaniami podatkowymi dostarczonymi przez naszych pracodawców, w oparciu o które może dokonać automatycznego rozliczenia. Szczegóły odnośnie „ePIT-ów” wyjaśnia księgowy Andrzej Filipski:

Od 15 lutego jest już możliwość skorzystania z aplikacji e-PIT, którą udostępniło Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej. To jest bardzo duże udogodnienie dla wszystkich podatników, bo jeżeli nie będziemy chcieli tego PIT-u w jakiś sposób zmienić, to możemy nie robić nic a i tak zostaniemy automatycznie przez Urząd Skarbowy rozliczeni.

System pozwala nam też zalogować się na naszym koncie podatnika i dokonać korzystnych dla nas zmian, np. w kwestii uzyskania określonych ulg podatkowych. Można to zrobić poprzez stronę internetową www.Podatki.Gov.pl. Jak wygląda procedura logowania?

Logowanie następuje poprzez profil zaufany, który ma podatnik. A jeżeli nie ma, może skorzystać z tzw. „danych autoryzujących”, podając swój PESEL lub NIP oraz przychód z ubiegłego roku, który wskazywał w zeznaniu podatkowym. Jeżeli chodzi o edytowanie tego ePIT-u, to wskazane jest to przede wszystkim dla osób, które będą chciały korzystać z różnych ulg, przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych – w ich przypadku modyfikacja tego ePIT-u jest konieczna. W przypadku pozostałych osób, które nie będą chciały skorzystać z żadnych ulg lub będą chciały skorzystać jedynie z ulgi na dzieci – takie osoby nie muszą edytować swojego ePIT-u. Jednak dla własnego bezpieczeństwa, zaleca się wgląd do tego PIT-u po to, aby zobaczyć z jakich źródeł od naszych pracodawców dane zostały przekazane do Urzędu Skarbowego.

Warto dodać, że jeśli chodzi o przekazanie 1% dla wybranej organizacji pożytku publicznego, system automatycznie wykorzysta te dane, które deklarowaliśmy w roku poprzednim. Jeżeli natomiast będziemy chcieli przekazać nasz 1% innej organizacji niż poprzednio, to wtedy będziemy musieli się zalogować i dokonać stosownej korekty.

Skip to content