Nowy Stary Rynek

Stary Rynek/Foto. Radio Fiat

Stary Rynek, niegdysiejsza wizytówka miasta, wreszcie po rewitalizacji. W środę 31 marca, po dwóch latach prac, jedna z najważniejszych dla miasta inwestycji została oddana do użytku. Na odnowionym placu postawiony został szklany pawilon, a towarzyszy mu aż czternaście balansujących rzeźb autorstwa Jerzego Kędziory.

Główną atrakcją nowego rynku jest bez wątpienia szklany pawilon, wybudowany niemalże w centrum placu. W podziemiach gmachu natomiast zlokalizowano oddział Muzeum Częstochowskiego, w którym każdy zainteresowany będzie mógł poznać historię Częstochowy, a także zwiedzić ruiny piwnicy pierwszego miejskiego ratusza.

Wystawa pt. Historia Częstochowy – miasta nad Wartą, będzie prezentowała artefakty oraz znaleziska, które udało się odkryć w obrębie obecnego Starego Miasta. Magdalena Wieczorek-Szmal, jeden z częstochowskich archeologów mówi, że wystawa opowiadać będzie nie tylko o historii konkretnego budynku, ale także całego Starego Rynku.

Poza muzeum, inną atrakcją są także rzeźby autorstwa Jerzego Kędziory, które tworzą statyczny wiszący „teatr” – jak informują twórcy jest to największa tego typu atrakcja na świecie. Dzięki nim przestrzeń Starego Rynku zyskała zupełnie nowe życie, a mieszkańcy poza miejscem do odpoczynku, mogą być cały czas w kontakcie z kulturą. Rzeźby zostały podzielone na kilka grup i postacie tworzą tematyczne motywy. Autor nazwał kolekcję „Teatrum – Igrce Częstocha”.

Czy przebudowany Stary Rynek podoba się mieszkańcom? Zapytaliśmy o to częstochowian, których odpowiedź jest jednoznaczna: jest pięknie, nowocześnie oraz stylowo. Jedynym problem są elewacje budynków okalających nowy plac, które obecnie na tle odnowionego rynku, wypadają jeszcze szpetniej.

Koszt rewitalizacji Starego Rynku wyniósł ponad 27 milionów złotych. Część została pokryta ze środków Unii Europejskiej.

Tagged with