Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że od środy 1 grudnia wejdą w życie nowe ograniczenia w życiu publicznym. Ma to związek z odmianą koronawirusa o nazwie „omikron”, która została zidentyfikowana w Afryce.

Przewodnicząca Południowoafrykańskiego Stowarzyszenia Medycznego dr Angelique Coetzee uspokaja, że co prawda wariant omikron może być równie zaraźliwy co delta, jednak jest łagodny w przebiegu i nie wymaga hospitalizacji. Dr Coetzee poinformowała też, że objawami nowego wariantu mogą być: zmęczenie, ból mięśni, ból głowy i drapanie w gardle. Informacje te podała m.in. Telewizja Polska.

Mimo lekkiego przebiegu i braku konieczności hospitalizacji, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało wprowadzić nowe obostrzenia. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zawieszenie lotów do kilku afrykańskich państw i przedłużenie kwarantanny z 10 na 14 dni dla osób, które z tych państw wracają:

Pakiet alertowy obostrzeń związanych z omikronem ma tak naprawdę dwa elementy. Pierwszy z nich dotyczy uszczelnienia granic. I tutaj […] wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów. tj.: Botswana, Eswatini, Lesotho, Monambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby, które będą wracały z tych krajów niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużona kwarantannę do 14 dni i w tym przypadku nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej 14-dniowej kwarantanny.

Adam Niedzielski | Fot. KPRM

Co istotniejsze, ograniczenia zostaną wprowadzone również dla życia publicznego w Polsce. Minister zdrowia zapowiedział zmniejszenie limitów osób w miejscach ogólnodostępnych:

Wprowadzamy następujące ograniczenia: wszystkie obiekty, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75%, tam wszystkie limity zostają zmniejszone do 50%. To dotyczy gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów obiektów sportowych itd.. Tam wszędzie będzie 50% obłożenie.

Do tych limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione, które jak wiemy, też mogą chorować i zarażać. Nowe obostrzenia będą obowiązywać do 17 grudnia. Czy nowa, lekka odmiana omikron stanie się przyczyną ponownego zamknięcia kościołów na Boże Narodzenie, okaże się za 3 tygodnie.

Skip to content