Co wspólnego mają przyjaźń i sernik? Okazuje się, że łączy je wspólny dzień. 30 lipca przypadają dwie okazje do świętowania. Mowa o Międzynarodowym dniu Przyjaźni oraz Międzynarodowym Dniu Sernika. Połączenie obu tych nietypowych „świąt” jest okazją do nawiązywania i utrzymywania szczerych kontaktów między ludźmi, o które świecie pełnym nienawiści i ideologicznych walk, jest coraz trudniej.

Dzięki staraniom Paragwajczyka Ramóna Artemio Brachy, który w 1958 roku założył fundację na rzecz przyjaźni, ONZ uchwaliło w 2011 roku Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Czym właściwie jest przyjaźń oraz jaka jest definicja tego słowa?

– Samo słowo „przyjaciel” oznacza „przy jaźni”, czyli przy mnie blisko, przy moim „ja”. To ktoś, kto jest blisko, kto mnie rozumie i ma dużo empatii wobec mojej osoby. Przyjaźń jest bliską, wyjątkową więzią na płaszczyźnie emocjonalnej, duchowej i intelektualnej, natomiast nie na płaszczyźnie fizycznej. To szczególny rodzaj więzi, w której ważną rolę pełni intymność, taka jak powierzanie swoich tajemnic i spraw – tłumaczyła psycholog Ewa Więckowska.

Z racji, że 30 lipca obchodzimy wspomniany Międzynarodowy Dzień Sernika, jednym ze sposobów zawiązywania dobrych relacji może być próba jego upieczenia. Jeśli ta się powiedzie, wspólne zjedzenie go stanie się okazją do rozmów i zacieśnianie przyjacielskich relacji. Aby to jednak zrobić, potrzebny jest odpowiedni przepis. Tym podzieliła się z nami Anna Zgnilec, przewodnicząca jednego z Kół Gospodyń Wiejskich.

Sernik z dynią:

– 1 kg sera;
– 1 kostka masła;
– 1 szklanka cukru;
– 4 duże jaja;
– 25 dag dyni;
– 1 cukier waniliowy;
– 100 ml śmietanki kremówki 36%;
– 4 łyżki mąki ziemniaczanej;
– 1 łyżka mąki pszennej;
– 1 pomarańcza.

Ser należy trzykrotnie przekręcić przez maszynkę. Dynię obrać, skropić olejem i upiec, następnie po ostudzeniu zblendować. Skórkę z pomarańczy zetrzeć na tarce, żółtka oddzielić od białek. Masę należy utrzeć z cukrem na puszystą masę, dodając po jednym żółtku. Później dodawać po trochu ser, a następnie dynię, nieustannie miksując. Do tak przygotowanej masy trzeba dodać śmietankę, mąkę i skórkę z pomarańczy. Białka ubić na sztywno, po czym dodać do masy i delikatnie wymieszać. Całość wstawić do uprzednio nagrzanego piekarnika. Piec w 170°C przez ok. 75 minut.

Sernik podawano już starożytnym olimpijskim atletom. Do Polski sprowadził go król Jan III Sobieski, wracając z odsieczy wiedeńskiej w XVII wieku. Współcześnie ten słodki deser, uchodzący za niekwestionowanego króla deserów, cieszy się popularnością w każdej szerokością geograficznej.

BNO

Skip to content