Pierwszy etap konsultacji Planu Strategicznego dla Polski zakończony

Fot. gov.pl

– Od 18 grudnia 2020 roku do 15 lutego 2021 roku trwały konsultacje społeczne dotyczące Planu Strategicznego dla Polski – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Szef resortu podsumował w czwartek (18 lutego) zakończenie I etapu konsultacji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Minister wyjaśnił, że był to jeden z wielu etapów pracy nad projektem.

– Prace prowadzone będą nad trzema głównymi obszarami. Po pierwsze rozwiązania, które umożliwią szczególne wsparcie gospodarstw rodzinnych, które czerpią dochody z pracy w rolnictwie i potrzebują wsparcia na dalszy rozwój. Po drugie dobrostan zwierząt jako jeden z potencjalnych ekoprogramów, co wpłynie na poprawę sytuacji ekonomicznej rolników rzeczywiście zajmujących się produkcją zwierzęcą. Po trzecie wymiana pokoleń – przygotowanie rozwiązań, które z jednej strony zachęcą młodych rolników do przejmowania gospodarstw, a jednocześnie dadzą alternatywę ich rodzicom – zaznaczył minister Grzegorz Puda.

Prace nad Planem trwały wiele miesięcy, a formalne konsultacje prowadzone były na przełomie roku 2019 i 2020. W konsultacjach brało udział wiele organizacji i związków rolniczych, instytutów i ośrodków doradztwa rolniczego.

– Wpłynęło ponad 3,5 tys. wniosków, propozycji i postulatów, z których najwięcej zgłosiły osoby fizyczne, czyli rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich. Stanowili oni 30% zgłaszających – mówiła dyrektor departamentu wspólnej polityki rolnej Joanna Gierulska.

Przewidywany termin przekazania dokumentu do zatwierdzenia Komisji Europejskiej to listopad 2021 roku. Natomiast zakończenie procesu negocjacyjnego przewidujemy w maju 2022 roku. Ponadto dopiero druga wersja Planu Strategicznego, po zawarciu w nim uwzględnionych uwag i propozycji, będzie uzupełniona o środki finansowe i propozycje stawek płatności.

BNO

Skip to content