Kilka dni temu częstochowska Komenda Miejska Policji na swojej stronie internetowej zamieściła niepokojący artykuł dot. działań wyłudzaczy danych osobowych. Tym razem przestępcy umieścili w sieci fałszywą informację o napadzie i próbie gwałtu na dziewczynie. Prosząc internautów o rozpowszechnienie sprawy i pomoc w ujęciu sprawcy mieli nadzieję wykraść ich dane personalne.

Złośliwe oprogramowanie kradnące dane ukryte było pod linkami do rzekomych artykułów opisujących sprawę ataku gwałciciela w Częstochowie. Zainteresowani po kliknięciu byli przenoszeni na stronę, która wymaga od nich podania loginu i hasła – jeśli je podaliśmy, przestępcy mieli nasze dane w garści. Przed takimi oszustwami przestrzega podkomisarz Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy częstochowskiej KMP: Na portalach społecznościowych pojawiają się często fałszywe informacje dot. zdarzeń jak morderstwo, gwałt czy porwanie dziecka z naszej okolicy. W tytułach tych wiadomości często jest napisane, że policja prosi o pomoc w znalezieniu sprawców. Wiele osób zaciekawionych klika w link i zostaje przeniesione na niebezpieczną stronę. Pamiętajmy, że policja takie informacje i prośby o pomoc publikuje tylko na swojej stronie internetowej oraz w zaufanych mediach.

Niemalże co miesiąc słyszymy od służb o pojawieniu się nowej metody wyłudzania danych osobowych: na wnuczka, na policjanta, ubezpieczyciela. Wydawać by się mogło, że po takim czasie wielu ludzi wyrobi w sobie wystarczającą dozę sceptycyzmu i uwagi. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Wielu częstochowian padło ofiarą próby wyłudzenia danych osobowych. Niestety głównymi ofiarami tych działań są osoby starsze.

Ponawiamy apel policji: bądźmy ostrożni! Przestępcy potrafią podszywać się obecnie pod kurierów, serwisy streamingowe, potrafią także wystawiać fałszywe faktury czy rachunki. Nie odpowiadajmy na tego typu wiadomości, a przy podejrzeniu wykradnięcia naszych danych zgłośmy natychmiast sprawę na policję i do odpowiednich instytucji.

Skip to content