Policjanci apelują o bezpieczeństwo nad wodą

Fot. Policja

Lato się jeszcze nie zaczęło, a policjanci z Częstochowy już mieli pełne ręce roboty w Poraju.

Szczegóły sprawy zna podkom. Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej Policji:

W ostatni weekend policjanci z samodzielnego pododdziału prewencji Policji z Częstochowy mieli dużo pracy na zalewie w Poraju. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji, uratowali dwóch mężczyzn, którzy wpadli do wody, a później pomogli załodze wywróconej żaglówki oraz sternikowi, który miał problemy z dopłynięciem do portu.

Fot. Policja

W związku z rozpoczynającym się sezonem na spędzanie czasu nad wodą, Policja apeluje o bezpieczne i odpowiedzialne zachowanie. Podkom. Sabina Chyra-Giereś zwraca uwagę na najczęstsze przyczyny występowania niebezpiecznych sytuacji podczas aktywności związanych z wodnym wypoczynkiem:

Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, ale też nie stosowaniu indywidualnych środków ochrony.

Jednocześnie oficer prasowa częstochowskiej Policji podkreśla, że odpowiadamy nie tylko za nasze bezpieczeństwo:

Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze ale i naszych dzieci, w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

W polskiej tradycji ludowej funkcjonowało mnóstwo porzekadeł, przestrzegających przed kąpielami w okresie poprzedzającym noc św. Jana (24 czerwca). Dzisiaj już wiemy, że zagrożeniem jest tzw. „zakwitanie wody”, które trwa od zimy do końca czerwca. W tym okresie pylenie wodnej roślinności może powodować wysypki i uczulenia. Jednak opowieści o baśniowych stworach czyhających pod taflą wody do momentu ochrzczenia jej przez Jana Chrzciciela zdecydowanie bardziej rozbudza wyobraźnię.

Oczywiście dołączamy do apelu Policji o zachowanie bezpieczeństwa podczas spędzania czasu nad wodą.

RG

Skip to content