Półmetek wakacji – jak z bezpieczeństwem na częstochowskich drogach?

Mija pierwsza połowa wakacji. Niebawem za nami także półmetek kalendarzowego lata. To dobry czas, by podsumować dotychczasowy stan bezpieczeństwa na częstochowskich drogach. Jak podają statystyki Komendy Głównej Policji, to właśnie latem dochodzi do największej liczby wypadków drogowych.

Jak informuje podkom. Sabina Chyra-Goereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, od stycznia bieżącego roku na lokalnych drogach doszło do 165 wypadków, w których zginęło 13 osób. Wśród ofiar było sześciu pieszych, jeden motocyklista oraz jeden rowerzysta. W zdarzeniach tych 188 osób zostało rannych.

– W analogicznym okresie 2020 roku tych wypadków było znacznie więcej, bo 229. Zginęło w nich 15 osób, a 291 zostało rannych. Do zdarzeń drogowych dochodzi najczęściej z winy kierowców. Od stycznia bieżącego roku nieprawidłowe zachowanie kierującego było przyczyną 2152 kolizji oraz 202 wypadków. Niezmiennie główną ich przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przyjazdu oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – mówił oficer prasowy KMP w Częstochowie.

Innymi przyczynami wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach oraz nieprawidłowe omijanie i zmiana pasa ruchu.

– Jeśli chodzi o zachowanie pieszych to w tym roku wypadki w większości spowodowane były przez nieostrożne wejście na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd. W dalszej kolejności było to przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Najmniej zdarzeń odnotowano z powodu wejścia pieszego na jezdnię przy czerwonym świetle – dodała podkom.

W myśl zasady, że bezpieczeństwo na drogach zależy od ich uczestników, postanowiliśmy zapytać mieszkańców, jak oceniają kulturę jazdy częstochowskich kierowców, a także jakie przewinienia ich zdaniem popełniają najczęściej.

– Moim zdaniem jeździ się tu bezpiecznie. Jeżdżę z mężem i on nie narzeka, także myślę, że jest w porządku – mówiła jedna z Częstochowianek.

Uważam, że w Częstochowie nagminnie wymusza się pierwszeństwo. Stan niektórych samochodów także pozostawia dużo do życzenia – zauważył mieszkaniec.

– Zawsze pojawiają się jakieś problemy komunikacyjne, szczególnie w godzinach szczytu. Tam, gdzie jest dużo samochodów, tam też łatwiej o stłuczkę – skomentował inny mężczyzna.

Od początku lipca w województwie śląskim miało miejsce 11 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. W ciągu zaledwie miesiąca zginęło czterech kierowców samochodów, jeden pasażer, dwóch motocyklistów, jeden motorowerzysta, jeden rowerzysta oraz dwóch pieszych. Mimo że to dopiero połowa wakacji, statystyki biją na alarm. Częstochowska policja apeluje o rozwagę i przypomina – bezpieczeństwo drogach zależy od Ciebie.

BNO

Skip to content