Premiera “Stopklatki”

W najbliższy piątek 10 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbędzie się premiera spektaklu “Stopklatka” Maliny Prześlugi w reżyserii Agnieszki Malinowskiej.

Malina Prześluga ma 34 lata. Napisała kilkanaście dramatów dla dzieci i młodzieży. Pisze także dla dorosłych. Jest laureatką wielu konkursów dramaturgicznych. „Stopklatka” kierowana jest do gimnazjalno-licealnej publiczności. Jak przyznaje autorka: „Warto pisać specjalnie dla nich. Choć to bardzo trudny, zbuntowany odbiorca. Bo albo do Teatru przychodzi „na lektury”, albo trafia na spektakl, w którym język jest oldschoolowy, czyli…taki sprzed dwóch miesięcy.

Obsada: Adam Machalica i Marta Honzatko

Wojtek mając kilkanaście lat skoczył do wody. Nieudanie. Od tamtego czasu jest sparaliżowany – zaklęty w skorupie swojego ciała. Ma świadomość. Myśli i czuje. Wspomina. Kiedyś kochał kino – zwłaszcza oldschoolowe filmy, „bo są nieprawdziwe”. Kiedy ulubiony superbohater przeskakiwał przez mur, „można było zrobić slow motion i zatrzymać to w stopklatce”. Inaczej niż w życiu. Inaczej niż teraz. Wojtek miał marzenia. Przyjaciół. Dziewczynę. Miał rodziców, którzy byli nieznośni w swoim upominaniu: „Wiecznie w te gry, się kiedyś pomylisz i rodzinę wystrzelasz”. Jedna sekunda, nieprzemyślana decyzja zmienia jego życie w wegetację. Tragedia przewartościowuje relacje z najbliższymi. Staje się dla nich przezroczysty, niewidzialny. Adam Machalica, wcielający się w główną rolę, jest naprzemiennie – aktorem opowiadającym widzom historię chłopaka, stojącym nieco z boku narratorem, by za moment wejść w jego ciało i duszę, wskoczyć w piekło, a za chwilę z niego powtórnie uciec.

Reżyserka przedstawienia, Agnieszka Baranowska, podkreśla, że spektakl nie będzie moralizatorski ani dydaktyczny. – „Idziemy w kierunku realizmu magicznego. Tekst jest bardzo metaforyczny, w pewnych momentach abstrakcyjny. Nasz spektakl nie ma docelowej grupy odbiorców, kierujemy go po prostu do ludzi wrażliwych”

Sztuka Maliny Prześlugi zdobyła wyróżnienie w XXII Konkursie CSD w Poznaniu.

9 listopada, godz. 16.00 – PREMIERA SZKOLNA

10 listopada, godz.19.00 – PREMIERA

11 listopada, godz. 18.00 – PREMIERA NAUCZYCIELSKA