Przez 5 dni trwały przesłuchania do IV Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej. W niedzielę, 13 listopada odbył się koncert skrzypcowy laureatów konkursu, połączony z rozdaniem nagród pozaregulaminowych oraz spotkaniem poświęconym patronce – Wandzie Wiłkomirskiej.

Jaki był poziom tegorocznych zmagań muzycznych? Opowiada dyrektor IV Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej, Aleksandra Szwejkowska-Belica:

Rywalizacja była naprawdę zacięta. Myślę, że to zacięcie było zdrowie, bowiem ta piękna muzyka płynąca ze skrzypiec dawała nam jurorom, jak i słuchaczom wiele satysfakcji i radości. Było bardzo dużo wybitnych i bardzo dobrych wykonań. Wszyscy byli fantastycznie przygotowani – ciężko było wybrać tych najlepszych. W przyszłości myślę, że na koncert któregoś z laureatów z chęcią się wybierzemy.

Podobnego zdania jest Urszula Ledwoń, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie, która zachęca do tego, by zapoznać się z wykonaniami tegorocznej edycji konkursu:

Mamy kilkunastu laureatów nagrodzonych. W każdej grupie mieliśmy wielu faworytów, bo poziom był naprawdę wysoki. Każdego wykonania można indywidualnie przesłuchać poprzez serwis youtube, gdzie umieszczone jest nagranie z konkursu, a następnie wyrobić sobie własną opinię na temat wykonań – co nie będzie łatwe, bo wszystkie były naprawdę dobre.

Wanda Wiłkomirska (1929-2018) to legenda polskiej wiolinistyki. Pochodziła ze znanej rodziny muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku pięciu lat pod kierunkiem swego ojca Alfreda Wiłkomirskiego. Już 2 lata później zadebiutowała na estradzie koncertowej. Po uzyskaniu dyplomu z odznaczeniem w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, kontynuowała studia u Ede Zathureczky’ego w Budapeszcie i u Henryka Szerynga w Paryżu. Koncertowała w wielu krajach świata – w Europiei na świecie u boku znanych osobistości muzycznych.

LN

Galeria: Radio Fiat

Zakończenie przesłuchań IV Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej

Skip to content