Raport z Polski dotyczący skutków silnego wiatru

Od północy Straż Pożarna otrzymała ponad 12800 zgłoszeń o szkodach wywołanych przez silny wiatr. “Są dwie ofiary śmiertelne” – powiedział rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski.

W miejscowości Babi Dwór w Wielkopolsce drzewo spadło na busa. W wypadku zmarła jedna osoba, a kolejna została ranna. Druga osoba także zmarła po tym, jak drzewo przewróciło się na samochód. Do zdarzenia doszło na drodze lokalnej w Międzyrzecu Podlaskim na Lubelszczyźnie. W Gajtowie koło Torunia został ranny kierowca ciężarówki. Pojazd zjechał z jezdni, gdy omijał drzewo na drodze krajowej numer 10. W miejscowości Truszki na Podlasiu drzewo przewróciło się na busa. Kierowca pojazdu został ranny. Także w Warmińsko-Mazurskiem ranna została osoba jadąca samochodem, na który spadło drzewo. Do wypadku doszło na drodze krajowej numer 51 w Lesie Miejskim między Olsztynem a Dywitami.

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski poinformował, że najwięcej, bo ponad 2 100 zgłoszeń, strażacy otrzymali w województwie wielkopolskim. W Wielkopolsce i na Mazowszu strażacy interweniowali po dwa tysiące razy. Interwencje dotyczą głównie przewróconych drzew i uszkodzeń budynków.

Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie zachodniopomorskim. Najwięcej szkód wiatr wyrządził w powiatach drawskim, wałeckim oraz w Świnoujściu. W związku z trudną sytuacją w regionie do Zachodniopomorskiego udał się komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak. Ponadto – jak informuje PSP – komendant Bartkowiak zadysponował w tamten rejon kontener paliwowy z województwa kujawsko-pomorskiego do tankowania wozów strażackich. Decyzją komendanta zachodniopomorskim strażakom będzie pomagało 40 kadetów ze szkół aspirantów w Poznaniu i Częstochowie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w związku z wichurami bez dostaw prądu jest około 194 tysiące odbiorców. Energetycy informują, że usuwanie awarii może potrwać do kilku godzin. Silny wiatr spowodował opóźnienia wielu pociągów, głównie w zachodniej Polsce. W związku ze złą pogodą PKP rekomenduje rezygnację z dzisiejszych podróży. Dziś w całym kraju można spodziewać się porywów wiatru powyżej 100 km/h. Obowiązują ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. Na wybrzeżu wprowadzono trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia. W pozostałej części kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia za wyjątkiem zachodnich województw. Tam sytuacja się poprawiało i obniżono ostrzeżenia do pierwszego (najniższego) poziomu. Wichurom mogą towarzyszyć burze, intensywne opady deszczu, krupa śnieżna, mogą tworzyć się również trąby powietrzne.

Źródło: IAR

Skip to content