reggae on

Już po raz trzeci Częstochowa zaświeci w trzech najbardziej pozytywnych kolorach reggae. Festiwal przyjął się w świadomości nie tylko mieszkańców miasta, ale także licznie przybywających gości z całego Śląska. Jak co roku, prócz koncertów w plenerze, zagra dla nas największy festiwal soundsystemowy pod nazwą DUB ARENA. Wystąpią soundy z Polski i z zagranicy. Istotnym novum będzie przeniesienie finału festiwalu do Amfiteatru przy Promenadzie Niemena. Dodatkowymi atrakcjami będą warsztaty bębniarskie oraz stoiska z płytami, czasopismami i gadżetami związanymi z kulturą rasta. Wstęp na wszystkie koncerty i soundsystemy wolny!

5 lipca 2014
Amfiteatr – godz. 16.00-22.00
Promenada Czesława Niemena

Good Vibes Familia /Kłobuck/
To młoda grupa z Kłobucka, powstała w 2009 r. Ich inspiracje nie znają granic, więc nie ma tu mowy o zamykaniu się na jeden gatunek muzyczny. Nieobce im są również nawijki pod mocno dubstepowe produkcje czy szybkie jungle.

Dream Dread sound /Częstochowa/
Sound trójki osób założony na przełomie 2012/2013 roku w Częstochowie. Działają w składzie: dwoje selektorów (Jahster aka MG,KeyT) i nawijacz MC’s Rizzla. Fascynaci muzyki reggae i pochodnych. Brak własnego nagłośnienia nadrabiają potencjałem i entuzjazmem.

Koloroton
Zespół powstał pół roku temu w Częstochowie. W skład zespołu weszli muzycy zespołu Bedu – basista Piotr Sitek, perkusista Damian Sędziwy oraz gitarzysta i wokalista Rafał Nowakowski – następnie do zespołu dołączyli wokalista Dawid Mszyca, gitarzysta Sebastian Kostrzewa oraz perkusjonista Martinez. W ich muzyce słychać elementy ska, reggae, punka-rocka, jest uśmiech, radość i prostota.
Cała Góra Barwinków
Cała Góra Barwinków (CGB) działa w obecnym składzie od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1997. Muzyka grupy, to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady. Znakiem rozpoznawczym CGB jest wysunięta na pierwszy plan rozbudowana sekcja dęta i chwytliwe melodie. Grupa ma na koncie 4 płyty długogrające – najnowsza „Beat 2 Meet U” z 2013 r. W 2008 roku ukazał się winylowy singiel z piosenką ‘To ostatnia niedziela’. Obecnie CGB ma na koncie około 400 występów koncertowych. Zespół był także finalistą najnowszej edycji X FACTOR.

Naaman
Naaman to jeden z najciekawszych młodych zespołów poruszających się w stylistyce reggae/funk/soul. Zalety? Przebojowe piosenki, pulsująca energia i charyzmatyczna wokalistka Nadia. Grupa ma za sobą debiutancki album „Siła”, który odbił się szerokim echem na polskiej scenie. W 2013 roku Naaman zaliczył bardzo udany występ w Must Be The Music, gdzie dotarł do półfinału. Grupa powraca z drugim wydawnictwem studyjnym pt „TAK!”, który został wyprodukowany przez Agima Dzejlijli, jednego z najlepszych polskich producentów. Gościnnie wystąpił na niej m.in. Jamajczyk Michael Rose – wokalista kultowej grupy Black Uhuru.

Jafia Namuel
To jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego reggae. Grupa powstała w Pile w 1994 roku. Drugą płytą „In Time” udowodnili, że grają reggae, jakiego dotąd w Polsce nie było. Pół-akustyczne brzmienie i nastrój piosenek sprawiły, że ich muzykę określano jako smooth reggae. W 2008 roku lider i wokalista Dawid Portasz wraz z Krystianem Walczakiem i Mateuszem Pospieszalskim wyjechali na Jamajkę do legendarnego studia „Tuff Gong” założonego przez Boba.Marleya. Tak powstał album „Day by Day” projektu nazwanego Rastasize. W ten sposób Dawid stał się pierwszym polskim wokalistą, który nagrał płytę na Jamajce. W dniu urodzin Boba Marleya 2012 r. ukazał się trzeci album Jafii „One Love Train”. Obecnie muzycy pracują nad nową płytą, która będzie w całości zaśpiewana w języku polskim.

Maleo Reggae Rockers
Darek Malejonek – swoja karierę muzyczną rozpoczął w 1983 roku w zespole Kultura, a następnie Izrael, z którym nagrał pięć płyt. W 1989 roku Darek Malejonek założył grupę HOUK. W 1992 roku ukazała się pierwsza płyta „Soul Ammunition”. W 1994 nakładem firmy Izabelin Studio ukazała się “Transmission Into Your Heart”, a w 1995 pojawia się kolejna płyta “Generetion x”. Darek Malejonek jest także współtwórcą projektów 2 Tm 2,3 oraz Arka Noego. W 1997 roku Maleo zakłada Maleo Reggae Rockers. Po roku pracy ukazuje się pierwsza płyta pt. „ZaZuZi”. Z MRR wydano “Maleo Reggae Rockers & Michael Black Live2002″ oraz „DVD Maleo Reggae Rockers z Przystanku Woodstock 2003”. Na koncie grupy trzeba odnotować albumy: „ReggaeMova”, „Addis Abeba”, koncertówkę “Maleo Reggae Rockers & Goście – XVI Przystanek Woodstock” i „Rzeka Dzieciństwa” z autorskimi wersjami piosenek największych polskich muzycznych mistrzów – Niemena, Grechuty, Nalepy czy Krajewskiego. W 2013 nakładem Lou & Rocked Boys ukazał się nowy album zespołu “Revolution”.

DAAB
Najpopularniejszy polski zespół reggae. Powstał w 1983 roku w Warszawie. Pierwszy singiel “Do plastica”/”Przed nami wielka przestrzeń”, wydany został w połowie roku 1984. W roku 1986 ukazał się debiut “Daab”. “Ogrodu serce” było wysoko notowane na liście radiowej Trójki. Zespół nagrał także płytę “Ludzkie uczucia”, która ukazała się pod koniec roku 1987 i wylansowała kolejne przeboje (“Podzielono świat”, “Słowo ciałem się stało”). Po ukazaniu się “Ludzkich uczuć” Krzywy podjął współpracę z De Mono, by wkrótce na rzecz tego zespołu opuścić Daab. W tej sytuacji na powrót z T. Love zdecydował się Zeńczewski. W 89 roku zespół nagrał album “III”. Swoją 10. rocznicę powstania Daab uczcił wydaniem nietypowej składanki “To co najlepsze 1983-93” z nagranym na nowo piosenkami pełnymi studyjnego blasku. Daab pracuje nad nową płytą, wciąż z powodzeniem koncertuje i porywa publiczność swoją kołyszącą serca muzyką.

Szczegóły na stronie internetowej www.reggaeon.czestochowa.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content