Rewolwery, strzelby, kartacze… Częstochowskie muzeum zaprasza

Ręcznie rzeźbione kolby, grawerowane lufy, pozłacane zapłony. Te piękne dzieła XVIII i XIX-wiecznych rusznikarzy będzie można podziwiać w najbliższą sobotę w Ratuszu Miejskim, w ramach nowego cyklu wykładów muzealnych Wokół kolekcji.

Postanowiliśmy w tym roku zorganizować cykl wykładów nazwany Wokół Kolekcji, który ilustrowany  jest egzemplarzami z reguły nie prezentowanymi na wystawach. Doszliśmy do wniosku, że nie warto chować tego typu eksponatów i o wiele lepiej będzie jeśli wykorzystamy je w sposób praktyczny. Jako pierwszy w tym cyklu zorganizowany zostanie wykład poświęcony historii broni czarnoprochowej, a dokładniej strzelbom i karabinom używanym od czasów wojen napoleońskich do końca XIX wieku” – mówi o spotkaniu historyk Mariusz Grzyb.

Częstochowskie muzeum zaprezentuje uczestnikom spotkania nie tylko wierne repliki, ale i oryginalne konstrukcje sprzed dwustu lat. Poza możliwością dotknięcia i obejrzenia epokowej strzelby czy karabinu, będzie można przekonać się jak w praktyce taka broń działała. 

Chciałbym państwa serdecznie zaprosić na ten wykład. Warto skorzystać z tej okazji, gdyż nieczęsto się zdarza, że te egzemplarze broni są wystawiane na światło dzienne. To wyjątkowa okazja by poznać strzelby związane z tymi wszystkimi opowieściami, które z wypiekami na twarzy słuchaliśmy lub czytaliśmy jako dzieci. Będzie można tą broń wziąć do ręki i obejrzeć z bliska. To wyjątkowa okazja, z której naprawdę warto skorzystać” – zaprasza historyk.

Spotkanie rozpocznie się w najbliższą sobotę o godzinie 15:30 w miejskim Ratuszu. Więcej informacji na stronie internetowej Częstochowskiego Muzeum.