W sobotę 4-go lipca w Częstochowie odbędzie się „Różaniec dla Mężczyzn” – oddolna inicjatywa parafialna organizowana w pierwsze soboty miesiąca, połączona z nabożeństwem wynagradzającym za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. Jej duchowym opiekunem jest ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie.

– Różaniec dla mężczyzn to oddolna inicjatywa świeckich mężczyzn, którzy poczuli w sercu takie przynaglenie by bronić swoich rodzin, bronić swojej wiary i ojczyzny przed tym, co może szkodzić tym rzeczywistościom. Dlatego chcą za przykładem wielkich Polaków świętego Jana Pawła II i Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego zawierzyć Maryi przez modlitwę przede wszystkim różańcową, prosić o pomoc nieba. Nie bez znaczenia jest też dzień – ma to być zawsze pierwsza sobota miesiąca, kiedy czcimy Niepokalane Serce Maryi – powiedział proboszcz.

Inicjatorem i organizatorem „Różańca dla Mężczyzn” w Częstochowie jest Maciej Jaroszek.

– Pomysł ten zaczerpnięto od ks. Dominika Chmielewskiego, który promuje kult maryjny i rozpowszechniania w Polsce tę inicjatywę – można powiedzieć modlitwę, nabożeństwo różańcowe dla mężczyzn, które zrzesza po prostu mężczyzn, Polaków przede wszystkim, którzy chcą się modlić w pierwsze soboty miesiąca w intencjach za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. Można też tutaj również dodać Miłosiernemu Sercu Jezusa – powiedział Maciej Jaroszek. – Ta inicjatywa na początku roku jakoś tak sercu zakwitła i po małych zmaganiach, ale w dużych wymaganiach doszliśmy do takiego stanu, że jakoś to się powoli toczy. Przeszkodził nam koronawirus w pełnym wymiarze wykonania tego nabożeństwa. Teraz chcemy po prostu to nadrobić tą procesją i  całością, żeby to miało prawdziwy wydźwięk – stwierdził mężczyzna.

Nabożeństwo jest oparte o zalecenia Maryi co do nabożeństwa pierwszych sobót, które przekazała dzieciom w Fatimie.

– Schemat naszych różańcowych spotkań w pierwszą sobotę miesiąca – przyznam, że wiele tych spotkań nie było, bo wkroczyła niestety pandemia i z uwagi na reżim sanitarny musieliśmy przez kilka miesięcy pauzować – powiedział ks. Jacek Marciniec. – Teraz czwartego lipca zapraszamy by w kościele św. Zygmunta spotkać się przed wyruszeniem w drogę. Tutaj zgodnie z zaleceniem Matki Bożej z Fatimy danemu siostrze Łucji rozważymy jedną tajemnice różańcową, w takiej medytacji biblijnej przed Najświętszym Sakramentem. Będzie okazja do spowiedzi świętej – stwierdził kapłan. – Około godziny 11:40 wyruszamy z różańcem na Jasną Górę oczywiście z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa, z pewnymi odstępami w tej procesji, by tam od 12:30 spotkać się w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej na Mszy Świętej. Pod koniec Eucharystii będzie akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski – powiedział .

Pierwsze spotkanie mężczyzn miało miejsce w marcu br.

– Spotkaliśmy się na początku marca w pierwszą sobotę i mieliśmy niecały tydzień czasu – powiedział Maciej Jaroszek. – Ogłoszone było to przez radio Fiat i przez radio Jasna Góra. Przyszło około 50 osób – mężczyzn. Oczywiście były jeszcze rozwieszone plakaty informacyjne w mieście i rozwiezione zostały po parafiach w Częstochowie w celach informacyjnych. Wydaje mi się, że to też jest sukces te 50 osób na pierwszy raz, gdzie można powiedzieć 3 – 4 dni było to nagłaśniane przez radio. Moje odczucia są bardzo pozytywne. To nabożeństwo, które zostało oparte o nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca, spowiedź, później Eucharystia i przyjęcie Komunii w intencjach pierwszych sobót miesiąca, później adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, procesja pokutna za nasze grzechy, za grzechy oczywiście także naszych bliskich bo taka procesja pokutna ma szerszy rozmiar niż nam się wydaje – powiedział mężczyzna. – Tutaj trzeba też wspomnieć o tym, że gdy mężczyzna dany słyszy w radiu taką informację i w jego sercu rodzi się z pobudki oczywiście wiary nadziei miłości do Matki Bożej chęć wzięcia udziału w tej inicjatywie, którą zresztą prowadzi ksiądz, osoba duchowna, to już można powiedzieć, że od chwili, gdy zaczyna podejmować decyzje już liczy się to do procesji pokutnej – stwierdził.

W trakcie nabożeństwa mężczyźni będą dokonywać aktu zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, którego tekst dostaną na pamiątkowych dyplomach.

Te akty przygotowane w takiej uroczystej formie zostaną mężczyznom rozdane, aby każdy z nich nie tylko miał pamiątkę tego wydarzenia, ale mógł ten akt praktycznie codziennie ponawiać  – powiedział ks. Jacek. – W tym akcie powierzamy właśnie nie tylko siebie, ale całą naszą rodzinę i wszystko, co posiadamy, nasze modlitwy, pracę, cierpienia. Prosimy o to, by Maryja nas schroniła od złego, wypraszała łaski potrzebne do przemiany i uzdrowienia, prowadziła po drogach życia i posługiwała się nami w swobodny sposób do budowania królestwa Jezusa Chrystusa. Wobec tego mamy nadzieję, że dla każdego to też będzie jakiś konkretny wybór, ten moment zawierzenia, decyzja, by w swoim życiu opowiedzieć się po stronie Boga, po stronie Maryi Królowej Polski – stwierdził kapłan.

Organizatorom bardzo zależy na tym żeby w spotkaniu wzięło udział jak najwięcej osób, zwłaszcza młodych mężczyzn.

– Chcielibyśmy, aby młodzieży więcej przyszło, bo ostatnio był taki przedział wiekowy można powiedzieć 50+ – powiedział Maciej Jaroszek. – Chciałbym, żeby też żeby większość takich młodych mężczyzn przyszła, żeby po prostu poznali tajemnice Różańca, poznali tajemnicę nabożeństwa do Maryi i zostawili swoje smartfony, a zamiast smartfonów wzięli do ręki różaniec i po prostu zaczęli się modlić: za siebie, za swojej rodziny, za nasz kraj, za polityków, żeby respektowali dekalog przede wszystkim w rządzeniu naszym krajem. Myślę, że takie są główne cele – podsumował.

Przypominamy: „Różaniec dla mężczyzn” odbędzie się 4 lipca. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10:00 w parafii św. Zygmunta. W planie są sakrament pokuty i pojednania, adoracja Najświętszego Sakramentu, procesja pokutna na Jasną Górę, gdzie sprawowana będzie Msza św. przed Cudownym Obrazem i Koronka do Bożego Miłosierdzia na Wałach Jasnogórskich pod pomnikiem Chrystusa Króla. Nabożeństwo zakończy się około godziny 14.

KG

Skip to content