Śląsk atrakcyjnym celem imigracji

W województwie śląskim systematycznie rośnie liczba legalnie zatrudnionych oraz zarejestrowanych cudzoziemców. Po ostatnim spadku liczby imigrantów, m.in. za sprawą wprowadzanych obostrzeń, obywatele głównie Ukrainy i Białorusi ponownie znajdują zatrudnienie w województwie, także w Częstochowie.

Dokładniejsze dane dla Śląska przedstawia regionalny rzecznik prasowy ZUS-u, Wojciech Dyląg, które wyglądają następująco. 70,5 tysiąca cudzoziemców legalnie pracuje w województwie śląskim. W całej Polsce składki na ubezpieczenia społeczne płaci już 818 tys. obcokrajowców. Od czerwca ubiegłego roku w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przybyło 200 tysięcy cudzoziemców w kraju, a w województwie śląskim 19 tysięcy. Śląski rynek pracy obecnie daje zatrudnienie przedstawicielom ponad 90 państw. W naszym regionie najwięcej legalnie pracujących obcokrajowców podlega pod zabrzański Oddział ZUS. Na koniec czerwca zgłoszonych tu było 14 103 osób. W Oddziale ZUS  w Częstochowie było to 12 796 pracowników.

Na początku roku 2021 statystyki wskazywały na to, że najliczniejszą grupą imigrantów ekonomicznych stanowili obywatele Ukrainy, do których szybko dołączyli Białorusini, m.in. z powodu niepokojów społecznych w ich kraju. Jak informuje ZUS, chociaż dane liczbowe uległy zmianie, trendy pozostały takie same. Ukraińcy oraz Białorusini to najliczniejsze grupy imigrantów.

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z zagranicznym paszportem, nawet mimo pandemicznych restrykcji. Jednak czy Polska jest jedynie krajem tranzytowym, czy docelowym dla wielu migrantów zarobkowych? Według Wojciecha Dyląga statystyki mówią jasno – imigrantów będzie tylko przybywać. Dotyczy to nie tylko okresu wakacyjnego, w którym obcokrajowcy, podobnie jak Polacy, wyjeżdżają do bardziej rozwiniętych krajów. Liczba stałych miejsc pracy rośnie, nawet o 5 proc. rok do roku.

Zapytaliśmy również częstochowian, co sądzą nt. zwiększającej się liczby zagranicznych pracowników, Ci natomiast w znakomitej większości wypowiedzieli się bardzo pozytywnie. Imigranci, szczególnie Ukraińcy, nie sprawiają częstochowianom żadnych problemów.

Co ciekawe, obserwujemy nie tylko tendencję zwyżkową wśród obcokrajowców ze wschodu, czy dalekiego wschodu. Na śląsku rośnie także liczba zatrudnionych Niemców, Czechów czy Włochów.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content