Minęło 70 lat od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała. Rocznicowy dzień 29 listopada br. został wybrany na spotkanie zatytułowane „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”.

Z inspiracji kard. Stefana Wyszyńskiego powstała książka autorstwa Jana Dobraczyńskiego „Spotkania Jasnogórskie”, której nowe wydanie wiąże się z przeżywaną w tym roku 640. rocznicą obecności Obrazu Maryi na Jasnej Górze. O publikacji książki mówi, o. Samuel Pacholski, przeor klasztoru Jasnogórskiego:

– Prymas Wyszyński sam prosił Jana Dobraczyńskiego, aby taką książkę napisał. Książkę, która będzie bardziej ukazywać misterium trwania Jasnej Góry, a nie tylko samą historię i stąd taki kształt koło postaci historycznych, fikcyjnych postaci. To wydanie, które wychodzi w roku 640 lecia Jasnej Góry jest ważnym przypomnieniem i także impulsem, byśmy dzisiaj próbowali odpowiedzieć jak dziś wygląda misja Jasnej Góry. I jak powinniśmy odczytywać znaki czasu.

Nowe wydanie książki „Spotkania Jasnogórskie” jest poszerzone o kilka nowych rzeczy, o których mówi Kamil Sulej z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”:

– To jest wydanie, które wydaliśmy specjalnie na tą 640 rocznicę. Jest to wydanie poszerzone o wstęp przez o. Samuela Pacholskiego przeora Jasnej Góry. I jest poszerzone wydanie o opowieść spotkania jaką przeżył Jan Paweł II na terenie Jasnej Góry.

W spotkaniu wzięli udział m.in. o. dr. Grzegorz Prus z Instytutu Jasnogórskiego Maryjnego oraz prof. Paweł Skibiński z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, który wyjaśniał co kryje się pod hasłem Misterium trwania:

– Proszę pamiętać, że Jasna Góra była i jest najistotniejszym sanktuarium Maryjnym w całej Polsce. Bez wątpienia nawet nie przez przypadek wizerunek jasnogórski jest uznawany za władczynię Polski, za Królową Polski. Za tym kryje się głębia teologiczna i głębia pobożności właściwie nie tylko Polakom I Prymas Wyszyński jest niewątpliwie symbolem, z drugiej strony przykładem czciciela, ale z trzeciej nauczycielem tego niezwykłego przywiązania do wizerunku jasnogórskiego, niezwykłej głębi z Matką i Królową.

Organizatorami wydarzenia są: Jasna Góra, Fundacja „Civitas Christiana”, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Wydarzenie patronatem medialny objęło Radio Fiat.

Misterium trwania - Spotkania Jasnogórskie

Skip to content