źródło fot.: www.gov.pl

Dzisiaj (18 marca) obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Jego celem jest promowanie korzyści jakie niesie ze sobą odzyskiwanie możliwie jak największej ilości surowców z odpadów. Dodatkowo dzień ten ma pomagać w uświadamianiu ludzi nt. wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo i czystość naszej planety. Jest o co dbać, ponieważ co roku ludzkość produkuje ponad dwa miliardy ton odpadów.

W związku z obchodami dnia recyklingu, sprawą zainteresował się reporter Radia Fiat, Jakub Szyda, który zaznacza wagę istnienia takiego święta. Służy ono nie tylko do celebracji recyklingu, ale promowania postaw pro środowiskowych, ponieważ dbanie o Ziemię ważne jest nie tylko dla nas, ale wszystkich następnych pokoleń.

Zasadą działania recyklingu jest ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych, przez co chronione są surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia. Recykling odbywa się w dwóch obszarach: produkowania dóbr oraz późniejszego powstawania z nich odpadów. Dzięki temu zapotrzebowanie na m.in. na ropę naftową czy gaz ziemny staję się mniejsza, a eksploatacja złóż nie musi być tak obszerna i gwałtowna. Jak zaznacza osoba zajmująca się segregacją śmieci, skuteczny recykling zaczyna się już w naszych domowych koszach, dlatego tak ważne jest dbanie o środowisko nawet w swoim własnym, małym świecie.

Przypominamy, że Polskie prawo nakłada obowiązek selektywnego zbierania wielu rodzajów odpadów nie tylko na samorządy gminne i przedsiębiorców, ale także na zwykłych obywateli.

Skip to content