Ogólnopolski Dzień Trzeźwości/fot. ekai.pl

Dzisiaj, 15 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości, z okazji którego przypominamy, że problem alkoholizmu nie dotyczy tylko pojedynczych ludzi, ale całego społeczeństwa, które w czasie pandemii zaczęło niestety chętniej sięgać po różne używki, nie tylko alkohol.

Jak pokazują przykłady historyczne, chociażby z carskiej Rosji, alkoholizm jest ogólnospołecznym, wręcz cywilizacyjnym problemem, z którym mierzą się m.in. Polacy. Jednak dlaczego z taką przyjemnością wprowadzamy się w stan upojenia alkoholowego, w trakcie którego tracimy nad sobą panowanie? Czy pandemia miała na to wpływ? Na te pytania odpowiada psycholog Beata Gizler, przyrównując obecny czas pandemii do okresów wojny, kiedy ludzie pod wpływem wielkiego stresu i strachu zaczynają sięgać po używki (np. alkohol) chcąc albo zagłuszyć te emocje, albo dodać sobie animuszu by się z nimi zmierzyć. Jest to proces znany, a co najgorsze, w Polsce również młodzież zaczyna coraz chętniej sięgać po procenty.

Co się jednak stanie jeśli członek rodziny, lub sam uzależniony, odstawi alkohol z dnia na dzień? Czy jest to możliwe oraz bezpieczne? Nie do końca, ponieważ alkoholik pozbawiony dostępu do procentów popada w głód alkoholowy, a przez to staje się agresywniejszy, bardziej rozdrażniony, może popadać w depresję oraz miewa stany lękowe. Dlatego tak ważnym jest, żeby proces odstawienia uzależniającego trunku przeprowadzić spokojnie i najlepiej po konsultacji z psychologiem.

Chętniejsze sięganie po alkohol przekłada się na ponure statystyki wypadków drogowych, spowodowanych przez jadących „na podwójnym gazie”, których w roku 2020 przybyło o ponad 12 proc. W liczbach bezwzględnych przekłada się na dodatkowych 271 ofiar pijanych kierowców. W związku z tym zapytaliśmy częstochowian, czy według nich kary dla takich przestępców są wystarczająco wysokie. Ich odpowiedzi były jednoznaczne: większe i ostrzejsze kary, zero litości dla pijanych kierowców.

Psycholodzy apelują nie tylko do rodzin alkoholików, ale także sąsiadów, by nie bali się upominać czy oferować pomoc ludziom z problemami alkoholowymi, ponieważ pomagając im, zwiększamy swoje własne bezpieczeństwo. Przypominamy również, że w przypadku zaobserwowania pijanej osoby, która próbuje odpalić samochód, należy niezwłocznie poinformować policję lub zadzwonić na numer 112.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content