W Częstochowie rozpoczęło się XXI Święto Muzyki.

Święto zainicjowano Mszą św., która odbyła się w niedzielę 17 listopada o godz. 18:00 w Kościele św. Zygmunta. O tym, dlaczego uroczystość rozpoczęła się właśnie w tym miejscu i w tym dniu, mówi organizator Święta, ks. Mateusz Ociepka:

– W tym roku zaczynamy dzisiaj i w dodatku w Kościele św. Zygmunta z kilku powodów – zaznacza ksiądz. – Po pierwsze, jest to najstarszy kościół w Częstochowie. Po drugie, jestem już trzeci rok wikariuszem w tej parafii, dlatego jest ona szczególnie bliska mojemu sercu. Po trzecie, rozpoczynamy Święto dzisiaj, czyli 17 listopada, ponieważ z woli Ojca Świętego jest to Światowy Dzień Ubogich. Ciekawym zbiegiem okoliczności wypada on w dzień naszego patronalnego święta, czyli Wspomnienia św. Cecylii, dlatego postanowiliśmy w sposób szczególny włączyć go w obchody już 21. Święta Muzyki – wyjaśnia organizator.

Święto dotyczy przede wszystkim muzyki sakralnej, choć obejmuje również inne gatunki – w tym muzykę orkiestralną. Ks. Paweł Dzierzkowski zwraca uwagę na to, jak bardzo muzyka wzbogaca sferę duchową człowieka.

– Muzyka służy przede wszystkim chwaleniu Pana Boga i prowadzi nas do tej chwały – mówi ksiądz. – Muzyka nastraja nas też na piękno, a kiedy wpatrujemy się w piękno Boga, to później łatwiej nam jest dostrzec to piękno w drugim człowieku, również tym odrzuconym, którego z różnych przyczyn nazywamy ubogim. Myślę, że kiedy łączymy dzisiaj Święto Ubogich z początkiem Święta Muzyki, to, otwierając nasze serca na piękno, które będzie płynąć ze śpiewu w czasie dzisiejszej Mszy św., ale też z ust śpiewaków i instrumentów w kolejnych dniach, będziemy nastrajać serca tych, którzy będą słuchać i otwierać je na drugiego człowieka – podsumowuje ks. Dzierzkowski.

Podobnie jak w zeszłym roku, częstochowskie Święto Muzyki to msze święte, koncerty i spotkania odbywające się w różnych miejscach naszego miasta. Inicjatywy różnych organizacji skoordynował Ośrodek Muzyki Liturgicznej we współpracy z Kultura Często Nowa. Patronat medialny wydarzenia objęli: Radio Fiat i czestochowskie24.pl.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content