SW WOJCIECH 1

Powstało po wojnie, czyli przed wojną. Nazywało się Tysiąclecie, czyli Zawady. Najbliższe spotkanie miłośników lokalnej historii z Cyklu Gawędy Historyczne w Willi Generała dotyczyć będzie losów Tysiąclecia, dużej, położonej na północ od Starego Miasta dzielnicy.

Prelekcja wraz z pokazem zdjęć odbędzie się w czwartek (10.12.2015) o godz. 17.30. Ziemie, na których powstało Tysiąclecie, jeszcze w okresie międzywojennym nie były zamieszkane. W latach 30. planowano wybudowanie tam dzielnicy Zawady, a do pomysłu rozbudowy miasta wrócono w latach 50., projekt tworzyli architekci Irena i Czesław Kotelowie – wyjaśnia prowadzący spotkanie, dr Juliusz Sętowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy. Od roku 1960 używano nazwy Tysiąclecie, na pamiątkę tysiąclecia istnienia państwa polskiego, mimo że rocznica przypadała w 1966 r.

Rozbudowa Częstochowy w kierunkach północnym i południowym wynikała m.in. z procesów gospodarczych i migracji do miasta. To nieodległa historia. Nie tylko przyszłość jest jednak istotna. Mieszkańcy Częstochowy pytani, jak będzie wyglądać ich miasto w przyszłości – za rok, za 10, za 100 lat – nie są optymistami. – Będzie coraz gorzej – mówi 70-letni mężczyzna. – Chcą miasto zrobić jak Rzym. Ja bym był za tym, żeby było województwo tutaj w Częstochowie. Na Śląsk nie szło by tyle pieniędzy. – Wyjedziemy. Jak tu będą takie zarobki, jak do tej pory, to raczej będą młodsze osoby wyjeżdżać. Na nic tutaj nie liczę – mówi 20-latka. Spotkanie w Willi Generała pn. „Tysiąclecie. Dzieje dzielnicy i jej mieszkańców” rozpocznie cykl prelekcji na temat częstochowskich dzielnic.

Krzysztof Rygalik

Skip to content