Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to obowiązkowe badanie statystyczne dla każdego. Częstochowianom mają pomóc w spisie mobilne punkty, które ponownie pojawią się przy centrach handlowych „Promenada” i „Jagiellończycy”.

Mobilne punkty będą ponownie stacjonowały w każdy wtorek przy centrum handlowym „Promenada” i w każdy czwartek przy centrum „Jagiellończycy”. Więcej informacji podaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta:

Do tej pory z plenerowych stanowisk skorzystało ponad 1000 osób. Miejskie Biuro Spisowe organizuje te punkty pod warunkiem dobrej lub przyzwoitej pogody. W punktach przy centrum handlowym „Promenada” i „Jagiellończycy”, przedstawiciele Miejskiego Biura Spisowego będą czekać na wszystkich chętnych w godz. od 9.00 do 13.00.

Zapowiadana jest organizacja kolejnych punktów spisu. Od 11 sierpnia takie miejsce ma również zostać ustawione na Placu Biegańskiego. Będzie działać w godzinach od 9.00 do 15.00. Z punktu spisu wciąż można korzystać także przy budynku Urzędu Miasta między 7.30 a 15.30. Podstawową metodą jest jednak internetowy samospis. Odbywa się on poprzez stronę https://spis.gov.pl/.

Częstochowianie raczej nie spisują się chętnie. Do tej pory w spisie wzięło udział zaledwie ok. 43% mieszkańców naszego miasta. Jak mówił Przemysław Wójcik z Gminnego Biura Spisowego, warto się zapisać wcześniej, by zdążyć w terminie:

Słupki statystyczne rosną pomału, dlatego chcemy zwiększyć możliwość spisania się, żeby statystyki były w naszym mieście na wyższym poziomie. Zachęcamy do spisu i nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę, bo możemy nie zdążyć.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa do 30 września. Udział w nim jest konieczny jeśli chcemy uniknąć kary. Odmowa udziału grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

WB

Skip to content