Ujrzeć muzykę w archikatedrze…

Bazylika archikatedralna w Częstochowie; fot. dron.force.one

„Muzyka w Świątyniach” to cykl koncertów, którego głównym celem jest zaznajomienie publiczności z historią częstochowskich świątyń oraz związaną z nimi muzyką sakralną. Z tej okazji zapraszamy w środę 30 września na godz. 19:00 do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny.

Tam będziemy mieli okazję usłyszeć m.in. 24-osobowy Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod batutą dyrektora Janusza Siadlaka, a także przepięknie grające katedralne organy.

– Ta idea, która zrodziła się kilka lat temu, ma przybliżyć zarówno świątynie, jak i współgranie muzyki, słowa i światła. Ponadto pozwala w sposób bardziej pełny przeżyć otaczającą nas architekturę. Po wielu głosach zachwytu z poprzednich lat mam nadzieję, że w tym roku koncert będzie równie piękny – mówił Janusz Siadlak, dyrektor Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum.

Organy znajdujące się w częstochowskiej archikatedrze to trzeci co do wielkości w Polsce instrument działający w technice pneumatycznej. Posiadają 101 głosów, cztery klawiatury ręczne oraz jedną nożną.

– W przypadku instrumentu w archikatedrze organista korzysta nie tylko z rąk, ale i z nóg. Może on także grać na dwóch manuałach (klawiaturach) jednocześnie, prowadząc jakąś melodię lub grać na jednym manuale, podkreślając piękno granego utworu. Liczba klawiatur uzależniona jest od wielkości instrumentu – tłumaczył ks. Łukasz Połacik, wicedyrektor Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej.

Bezpłatne bilety na koncert dostępne są do odbioru w kasie Filharmonii Częstochowskiej. Ze względu na zachowanie bezpiecznej liczby osób oraz odpowiedniej przestrzeni pomiędzy słuchaczami, liczba miejsc jest ograniczona.

BNO