Lednica 2000 fot. materiały organizatora

Na polach lednickich 5 czerwca odbyło się kolejne Spotkanie Młodych. Pandemia koronawirusa drugi raz z rzędu uniemożliwiła tradycyjną formę wydarzenia, z udziałem dziesiątek tysięcy wiernych na miejscu. Młodzi znów łączyli się we wspólnotę dzięki internetowi. W tym roku hasłem Lednicy było słowo “Usłysz”.

Na polach lednickich obecnych było kilkuset wolontariuszy, którzy modlili się, tańczyli, śpiewali i przekazywali atmosferę spotkania wszystkim duchowym uczestnikom. Jak mówiła rzeczniczka wydarzenia, Anna Ciszak, poprzednie spotkanie ograniczono do minimum:

-W zeszłym roku byliśmy naprawdę pod ścisłym reżimem sanitarnym. W tym roku udało nam się wyjść na pole. Pielgrzymi, którzy nie mogli do nas przyjechać, te pola lednickie mogli zobaczyć.

Obecny podczas spotkania Prymas Polski abp Wojciech Polak, zaznaczył że jest to miejsce szczególne, nieopodal którego doszło do chrztu Polski:

-To jest przede wszystkim przychodzenie do źródeł. A do źródeł idzie się po to, żeby poczuć świeżość. Jeśli młodzież tu się gromadzi, to jest szansa na to, żeby moli poczuć świeżość, która jest tutaj, którą jest sam Bóg.

Metropolita gnieźnieński zwrócił uwagę, że Lednica to nie tylko zgromadzenie młodych. To przede wszystkim spotkanie młodzieży z Bogiem.

W tym roku symbolami spotkania, prócz słowa „Usłysz”, były skrzydła lednickie oraz linijka lednicka.

źródło: materiały organizatora

Pierwszy z nich ma przypominać o wzbijaniu się w górę. Natomiast linijka, która na co dzień umożliwia kreślenie prostych odcinków ma pomagać w prostowaniu ścieżek prowadzących nas do Chrystusa.

Ważnym elementem charakteryzującym każde spotkanie lednickie jest specjalnie napisany hymn. W tym, roku Siewcy Lednicy przygotowali utwór “Słyszę Cię”.

Spotkanie rozpoczęło się w samo południe, modlitwą Anioł Pański. Następnie po powitaniu pielgrzymów przez dominikanów, duszpasterzy Wspólnoty – o. Wojciecha Prusa i o. Wojciecha Surówkę, rozpoczęła się Koronka do Miłosierdzia Bożego śpiewana przez Siewców Lednicy i Scholę Lednicką.

Po Koronce, z kopca Ryby została wygłoszona konferencja o. Jacka Szymczaka – “Usłysz”. Oficjalne rozpoczęcie jubileuszowego, XXV Spotkanie Młodych LEDNICA 2000, nastąpiło o godzinie 18:00. Zaraz po tym przypomniano poprzednie Spotkania oraz samego ich twórcę – o. Jana Górę. Ponadto odtwarzano fragmenty przemówień św. Jana Pawła II, przygotowywanych przez niego specjalnie na Spotkania Lednickie.

Głowa Kościoła Katolickiego pamiętała o Lednicy także i w tym roku. Papież Franciszek skierował do uczestników słowa, w których odniósł się do oficjalnego hasła “Usłysz”:

-Dziś w sposób szczególny jednoczę się duchowo z młodymi, którzy już od 25 lat w tych dniach gromadzą się w Lednicy u źródeł chrzcielnych Polski, aby odnawiać swoją przynależność do Chrystusa. Drodzy młodzi, w tym roku słowem kluczowym waszego spotkania jest „usłysz”. W Biblii to słowo wprowadza w Dekalog, uwrażliwia sumienia i wzywa do miłowania Pana.

Wśród wygłaszanych konferencji i innych, licznie przygotowanych punktów programu, centralnym wydarzeniem była Msza święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił bp Artur Ważny. W swoich słowach podkreślił, że uszy Jezusa mają dziś kształt konfesjonału. Zaznaczył, jak istotne są formacja sumienia i sakrament pokuty. Zauważył także, że uszy są nam potrzebne, by nauczyć się miłować: – Słuchaj, a będziesz miłował. Jeśli nie słucham innych, to myślę tylko o sobie, jestem egoistą” – mówił.

Po zakończonej Eucharystii młodzi wzięli udział w godzinie Jana Pawała II. Całe wydarzenie zakończyło się tradycyjnym przejściem przez Bramę-Rybę. Dojście do bramy stanowi Droga Trzeciego Tysiąclecia, która symbolizuje ścieżkę, jaką trzeba przejść, aby dotrzeć do Chrystusa.

Tegoroczne XXV Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

JS/IAR

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content