Uśmiech remedium na zimową depresję

Ludzki nastrój, podobnie jak obecna pogoda, potrafi zmienić się niemalże błyskawicznie. Wszyscy przeżywamy to na co dzień, obserwując samych siebie, swoich przyjaciół lub członków rodziny. Podczas pochmurnych, zimnych dni jesteśmy smutniejsi, poddenerwowani, czujemy się bardziej zmęczeni. Pogody co prawda nie zmieni, lecz nasze nastawienie już tak.

Czy pogoda wpływa na nasze zachowanie? Jest to jedynie obiegowa opinia, naukowy fakt, czy samospełniająca się przepowiednia? Zdaniem psychoterapeutki Beaty Gizler nawet silniejszy wiatr może mieć na nas ogromny wpływ: – Pogoda wpływa na nasze samopoczucie, jej negatywną aurę odczuwa blisko 75% wszystkich Polaków. Od wysokości ciśnienia atmosferycznego, przez siłę wiatru, na poziomie nasłonecznienia kończąc. Szczególnie wiatr ma na nas negatywny wpływ. Szczególnie cierpią na to osoby z nerwicą lub depresją. Wystarczy powiedzieć, że istnieje bezpośrednia korelacja między ilością samobójstw, a siłą wiatru.

Jak w takim razie przedstawia się pogoda dla Częstochowy na najbliższy weekend? Niestety zdaniem synoptyków będzie zimno, wietrznie i pochmurnie: – Pogoda w ten weekend będzie niekorzystna. W Częstochowie i jej okolicach powinniśmy spodziewać się opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, a w sobotę i niedzielę samego śniegu – dodajmy, że temperatury od soboty będą ujemne. Jeśli chodzi o wiatr to należy przygotować się na wichury. Radzimy schować lekkie przedmioty z balkonu lub podwórza, gdyż co silniejsze zrywy mogą porwać ze sobą nasze przedmioty. W przyszłym tygodniu opadów będzie dużo mniej, lecz nie mamy co liczyć na dodatnią temperaturę. Zima nie chce odpuścić.

Biorąc pod uwagę nieprzyjemną aurę pogodową, będącą połączeniem najgorszych cech jesieni oraz zimy, tym bardziej należy zaopatrzyć się w ciepłe ubranie i dobrego znajomego. Dzięki temu smutek czy zmęczenie nie będą nas dotyczyć. Najważniejsze jest to jakie osoby nas otaczają. Jeśli znając prognozę pogody domyślamy się, że będzie to dla nas trudny psychicznie okres, umówmy się na spotkanie ze znajomymi. Spędźmy ten czas z rodziną, ukochanym zwierzakiem lub hobby.

Picie kawy to dosyć popularny sposób na radzenie sobie z niskim ciśnieniem atmosferycznym. Według obiegowej opinii kofeina zawarta w napoju pozwala nam zwalczyć negatywne skutki pogodowe. Popularne są także inne źródła tego związku chemicznego jak napoje energetyczne lub tabletki. Zdaniem specjalistów to tylko chwilowe rozwiązanie, po którym następuje tzw. zjazd, a nasz organizm jest jeszcze bardziej zmęczony. Jak mówi Beata Gizler, żadna ilość kaw nam nie pomoże. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie sobie krótkiego wysiłku fizycznego, ćwiczeń, spaceru lub napicie się gorącej, owocowej herbaty. Kofeina nigdy nie jest długotrwałym rozwiązaniem.

Innym, dosyć nieoczywistym sposobem na walkę z zimową depresją jest otaczanie się kolorami. Zbyt wiele na ulicach naszych miast szarości, czerni lub bieli. Nie bójmy się nosić barwnych ubrań, uśmiechać do innych i spędzać czas z przyjaciółmi.

Skip to content