VII Forum Rolników i Agrobiznesu – o bieżących wyzwaniach w rolnictwie

Tegoroczna edycja Forum przebiegała pod hasłem: „Rolnictwo pozostaje pod presją skutków wojny w Ukrainie, zmian klimatycznych i “zielonej” polityki – jak rolnicy w Polsce i Europie mają zarządzać produkcją dla utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego i przyszłości gospodarstw?” W wydarzeniu, które odbyło się w Poznaniu, wzięli udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Wzrost kosztów produkcji rolnej
– Jeszcze nie do końca wyszliśmy z ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19, a już musieliśmy się zmierzyć ze skutkami agresji Rosji na Ukrainę – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.
– Dziś najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Polska jest pod tym względem bezpieczna, ale wiele miejsc na świecie jest zagrożonych jego utratą. Cały czas żyjemy w niepewności co do kolejnych kroków podejmowanych przez Rosję – dodał szef resortu rolnictwa.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że skutki tej agresji bardzo mocno wpłynęły na sytuację gospodarczą na świecie, w tym również na rolnictwo. Szczególnie mocno ten sektor ucierpiał w wyniku drastycznego wzrostu cen surowców, a zwłaszcza gazu. Konsekwencją był dynamiczny wzrost cen nawozów.

Kłopoty z eksportem surowców rolnych z Ukrainy
– Jest problem z przewozem zbóż z Ukrainy. Unia Europejska obiecała na wiosnę korytarze solidarnościowe, ale i my, i Rumunia zostaliśmy z tym problemem sami – podkreślił wicepremier Kowalczyk.
Szef resortu rolnictwa przypomniał, jak istotny jest transport produktów rolnych z Ukrainy do odbiorców na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Aktualnie odbywa się on drogą morską przez Morze Czarne. Ze względu na inny rozstaw torów zwiększenie tranzytu przez Polskę nie jest możliwe.

Zmiany klimatyczne
– Będziemy wspierać finansowo rolników w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii wraz z jej magazynowaniem – zapowiedział szef resortu rolnictwa.
Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił przy tym uwagę na różne inne możliwości, wynikające np. z budowy biogazowni. Podkreślił, że odpowiedzią na zachodzące zmiany klimatyczne jest także zmiana filozofii Wspólnej Polityki Rolnej.

Plan Strategiczny
– Najważniejsze zmiany w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 to zaprojektowanie ekoschematów, które są włączone w I filar płatności, oraz znaczące zwiększenie środków finansowych na dobrostan zwierząt – poinformował szef resortu rolnictwa.
– Generalnie filozofią Planu Strategicznego jest wsparcie gospodarstw komplementarnych, które mają produkcję i zwierzęcą, i roślinną – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.
Jednocześnie wskazał na pewne niedogodności związane z warunkowością i zapewnił, że będziemy jeszcze o tym dyskutowali z Komisją Europejską.

Rynek nawozów
– Dalej będziemy budować Krajową Grupę Spożywczą i chcemy ją zaangażować jako dystrybutora nawozów – powiedział szef resortu rolnictwa.
Wicepremier poinformował również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wkłada wiele wysiłków w to, aby cena nawozów była akceptowalna dla rolników, bo 7–8 tys. zł za tonę taką nie jest.

Europejski Zielony Ład
Szef resortu rolnictwa odniósł się również do zagrożeń dla polskiego europejskiego rolnictwa, które wynikają z Europejskiego Zielonego Ładu.
– Ten ład w rolnictwie skupia się na trzech elementach: ugorowaniu 4 proc. użytków ornych, co jest na razie odroczone, ograniczeniu nawożenia, gdzie na szczęście nie ma jeszcze rozporządzeń oraz na redukcji stosowania środków ochrony roślin o 50 proc. – stwierdził wicepremier.
– Poszukujemy sojuszników w blokadzie rozwiązania dotyczącego redukcji środków ochrony roślin – zapewnił szef resortu rolnictwa i dodał – do tej pory wspiera nas 18 państw, ale to jeszcze zbyt mała liczba ludności, aby zablokować propozycję.
Według wicepremiera Henryka Kowalczyka proponowana redukcja środków ochrony roślin w wysokości 50 proc. jest zagrożeniem dla rolnictwa europejskiego i jest bardzo niesprawiedliwa dla rolnictwa polskiego, które zużywa znacznie mniej tych środków niż inne państwa członkowskie.
Wicepremier uznał za niezbędne ponowne przeanalizowanie tempa wprowadzania zmian i osiągania wskaźników założonych w nowej WPR.

Rozwój wsi
– Pamiętamy też o rozwoju wsi – zapewnił wicepremier Kowalczyk.
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że na ten cel są kierowane środki z Planów Inwestycji Strategicznych.
– Po zakończeniu przetargów wkrótce już będzie bardzo widoczny rozwój budowy dróg i infrastruktury technicznej – powiedział wicepremier.

źródło: MRiRW

Skip to content