W czwartek (18 maja) o godz. 18.00 w sali OPK „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1 odbędą się Winylowe i Muzyczne Delicje. Zbigniew Burda zaprezentuje dwie płyty: Fleetwood Mac „Rumours” oraz Chris Rea „Auberge”. Wstęp z zaproszeniami.

W pierwszej części wieczoru na talerz powędruje płyta zespołu Fleetwood Mac „Rumours”. Zespół ten to chyba jedyny przykład w historii rocka, kiedy obrócenie całej koncepcji zespołu do góry nogami wyszło naprawdę na dobre. Fleetwoodzi dokonali jej we wspaniały sposób. Ba! Dopiero po przemianie zostali w pełni docenieni przez światek muzyczny. Po odejściu Petera Greena, a potem Boba Welcha, sekcja rytmiczna Mick Fleetwood i John McVie (plus jego żona Christine) zaprosiła do współpracy Stevie Nicks i jej chłopaka Lindseya Buckinghama. W szczególności ten ostatni będzie odpowiedzialny za kolejne kroki stawiane przez zespół. Pierwsza płyta nowego składu, zwana potocznie „białym albumem” (od okładki), stała się wielkim sukcesem, którego zespół od dawna potrzebował. Członkowie grupy nie zdawali sobie sprawy, że dwa lata później odniosą sukces jeszcze większy … dzięki jeszcze „większej” płycie, „Rumours”. Sukces płyty przeszedł najśmielsze oczekiwania i tylko z tego powodu Fleetwood Mac nie rozpadli się. Album spędził na szczycie listy bestsellerów płytowych w Ameryce “Billboard 200” w sumie 31 tygodni! Wynik to wręcz niewyobrażalny, biorąc pod uwagę fakt, że dziś przecież emocjonujemy się sukcesami brytyjskiej piosenkarki Adele, której płyta “21” po raz 18. stała się Numerem Jeden. Do dziś “Rumours” rozszedł się na całym świecie w nakładzie 40 milionów egzemplarzy, stając się 8. najlepiej sprzedającą się płytą w historii muzyki rockowej. Płyta została wydana 4 lutego 1977 roku.
A po przerwie? Królować będzie Chris Rea ze swoim nastrojowym albumem „Auberge”. To jedenasty solowy album Chrisa Rea, który został wydany w kwietniu 1991 r. Chris Rea (pełne nazwisko: Christopher Anton Rea) urodził się 4 marca 1951 roku w angielskim mieście Middlesbrough. Chris Rea pochodzi z wielodzietnej rodziny (ma dwóch braci i cztery siostry). Ojciec Chrisa, mający włoskie pochodzenie Camillo Rea, prowadził w mieście sieć lodziarni “Rea’s Ice Cream”, w której pierwsze pieniądze zarabiał młody Chris. W 1978 roku ukazała się debiutancka płyta Chrisa Rea “Whatever Happened To Benny Santini”. Ojczyzna muzyka wykazała raczej średnie zainteresowanie albumem, za to za oceanem singel “Fool” uplasował się na 12. miejscu listy Billboardu i otrzymał nominację do nagrody Grammy. Gdy nadszedł rok 1989, Chris Rea wydał longplay “The Road To Hell”. Płyta odniosła wielki sukces komercyjny, a krytycy mówili o niej opus magnum. Podobnie było z następnym krążkiem, “Auberge”, wydanym dwa lata później. W wieku 40 lat Chris Rea osiągnął szczyty możliwości artystycznych i można powiedzieć, że stał się artystą światowego formatu. (Zbigniew Burda)

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content