W Centrum Handlowo-Usługowym Jagiellończycy można wymieniać książki. Na I piętrze Centrum, nad warzywniakiem, tuż obok administracji, znajduje się specjalny kącik do wymiany dzieł.

O tym, kiedy i w jaki sposób pojawił się pomysł stworzenia takiego miejsca, mówi prezes zarządu Stowarzyszenia Handlowców “Jagiellończycy”, Artur Siwczak:
– Pomysł zakiełkował w czasie pandemii, w czasie kwarantanny. Pojawiło się większe zainteresowanie czytelnictwem, o czym wszyscy wiemy. Również czytałem o takich akcjach podejmowanych, czy w naszym mieście, czy w innych miastach, tak zwanego z angielska cross bookingu. I w momencie, kiedy już podczas epidemii te ograniczenia zelżały, uruchomiliśmy już wtedy tę wymianę książek. To były pierwsze kroki, a więc już czwarty rok, kiedy można u nas te książki wymienić. Nie wypożyczamy książek, bo to jest domena bibliotek. Możemy wymienić na te, które u nas zostawili inni klienci. Można też, co ważne, pozostawić niepotrzebne książki. Apeluję, żeby nie wyrzucać książek na śmietnik, naprawdę jest to niefajne. Proszę do nas przywieźć, zostawić. Zainteresowanie tymi książkami jest duże, ponieważ, co tu dużo mówić, nowe książki są dość drogie. W związku z tym część społeczeństwa na pewno ma problem, żeby wydać miesięcznie jakąś określoną kwotę na nowe książki, a tutaj można przyjść coś ciekawego naprawdę do poczytania wymienić.

Jak zaznacza prezes Siwczak, książki można wymieniać codziennie w rożnych godzinach:
– Pierwotnie wymiana tylko obowiązywała w sobotę w miarę zainteresowania zmieniliśmy to. Teraz wygląda to tak, że można przyjść codziennie, przyjechać codziennie, od rana do wieczora nad warzywniakiem koło administracji naszego obiektu. Można dowolnie, dosłownie przyjść, wymieniać książki na swoje, można zostawić niepotrzebne książki, ewentualnie zapytać kierownika, jeśli byłby w tym momencie problem z wyładowaniem, pomożemy wypakować.

Prezes Siwczak podkreślił, jakie książki mogą znaleźć klienci w Centrum Handlowo-Usługowym:
– Klienci przynoszą książki najróżniejszych, o najróżniejsze tematyce, od historycznych poprzez kryminalne, obyczajowe, harlekiny, aż po tematykę religijną również. Nie widzimy tutaj jakichś ograniczeń, zresztą nie spotykam się z pozostawianiem jakichś książek, które były by jakieś obrazoburcze czy powiedzmy niepożądane. Nie ma tutaj ograniczeń.

Mimo, że do roku szkolnego zostało jeszcze trochę czasu, uczniowie w Centrum Handlowo-Usługowym Jagiellończycy są w stanie znaleźć lektury, które mogą przydać im się od września:
– Cały czas są dostępne lektury, ponieważ często się zdarza, że po prostu te książki, które do nas trafiają, są wynikiem porządkowania. Bywa też, że ja sam jadę odbierać większe ilości książek, więc też można się skontaktować z nami, umówić, ja odbiorę dużą ilość książek. I bardzo często bywa, że w tej puli książek są właśnie na przykład lektury, a z kolei inni klienci czy z dziećmi przychodzą i szukają tych lektur, także lektury są dostępne w miarę ich przynoszenia, zostawiania przez innych klientów.

Zainteresowanie oraz wybór książek jest spory, a czytelnik zawsze znajdzie coś dla siebie:
– Z naszej obserwacji wynika, że dziennie to jest przynajmniej parędziesiąt do kilkudziesięciu osób. Nie prowadzimy żadnych statystyk. Ile tam tych książek jest dostępnych teraz, może być tak na oko około 2000 książek, a bywa, że w momencie, kiedy nałoży się to, że parę osób przyniesie te książki, to jest jeszcze więcej. Też są metodycznie przeszukiwane te książki, bo klienci, którzy już wiedzą dobrze o nas, metodycznie też zaglądają i szukają czegoś ciekawego do czytania, tym bardziej, że troszeczkę to czytelnictwo odżyło, jest większe zainteresowanie.

Pamiętajmy, przynosimy książki ciekawe i w dobrym stanie, zabieramy tyle książek ile przynieśliśmy. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wymiany swoich książek na inne, nieprzeczytane dotąd pozycje.

Skip to content