Wystawa “Leszek Sobocki. RETROSPEKTYWA”

Jeszcze do 15 kwietnia w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie można oglądać wystawę “Leszek Sobocki. RETROSPEKTYWA”. Leszek Sobocki urodzony w 1934 roku w Częstochowie jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów.

Jego artystyczne dokonania cechuje wyjątkowa oryginalność i różnorodność. Składają się na nią obrazy malarskie, grafika, environments, również eseje i poezja. Danuta Wróblewska napisała o Sobockim, że „był zawsze twórcą osobnym i niezależnym od otoczenia. Niezbyt przywiązany do warsztatu i rytuału malarskiego, uznający swoją ‘nieczystość’ wynikającą z pomieszania środków, przywiązany za to do treści sztuki tworzonej, szukał i szuka dla siebie pobudek poza prostym horyzontem świata rzeczy. Nie zważa na wielki klaser, w którego przegródki wkłada się artystów, działa po swojemu” (1993) – czytamy na stronie internetowej Miejskiej Galerii Sztuki.

Studiował na Wydziale Grafiki Propagandowej filii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 1956-1959 kontynuował studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W 1966 roku był współzałożycielem (wraz z Maciejem Bieniaszem, Zbylutem Grzywaczem, Barbarą Skąpską i Jackiem Waltosiem) grupy WPROST. Brał udział we wszystkich jej dziewiętnastu wystawach do momentu zakończenia działalności grupy w 1986 roku, a także w wystawie podsumowującej działanie grupy, zatytułowanej WPROST 1966-1986, a zrealizowanej w 2016 r. w Muzeum Manggha.

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie po wystawie w towarzystwie jej kuratora. Oprowadzania odbywają się w wybrane środy, soboty lub niedziele – najbliższa odbędzie się w sobotę 24 marca o godzinie 13.00. Następne zaplanowano na niedzielę 25 marca na godz. 12.30, środę 28 marca – na 16.00, niedzielę 8 kwietnia – na 12.30 oraz – w ramach spotkania finisażowego – na niedzielę 15 kwietnia, na godzinę 17.00.

PK