Rozpoczynający się 22 września XII Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana będzie jednocześnie otwarciem sezonu artystycznego Filharmonii Częstochowskiej. O wydarzeniu i o tym, jakie muzyczne niespodzianki przygotowali dla słuchaczy organizatorzy mówi dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Ireneusz Kozera:
– To jest nasza sztandarowa impreza, ponieważ filharmonia nosi imię Bronisława Hubermana. Dlatego uznajemy ten festiwal za naszą najważniejszą imprezę, nie tylko w sezonie, ale w ogóle w naszej działalności. Rozpoczynamy festiwal od 22 września koncertem inauguracyjnym. Będzie to jednocześnie inauguracja sezonu artystycznego, mimo iż kilka imprez już się odbyło do tej pory. Będzie to koncert z udziałem jednego z najwybitniejszych skrzypków światowej sławy, Shlomo Mintza. Usłyszymy na tym koncercie Fantazję Góralską Noskowskiego, natomiast Shlomo Mintz zagra II Koncert Skrzypcowy Wieniawskiego. W drugiej części koncertu wystąpi jako solista i dyrygent, a my będziemy mieli okazję usłyszeć Cztery Pory Roku Vivaldiego. Festiwal zakończymy 28 września koncertem Szalone skrzypce i muzyka świata. Solistą w tym koncercie będzie Roby Lakatos. Jest to wspaniały cygańsko-węgierski skrzypek, grający bardzo różną muzykę. Między tymi dwoma dniami będą bardzo różne propozycje – od niedzielnego koncertu muzyki jazzowo-folkowej przez koncert Atom String Quartet. Wystąpi również Huberman Piano Trio, które zagra Walca Chopina w transkrypcji Bronisława Hubermana na skrzypce i fortepian. Chciałbym zwrócić uwagę na to, co jest chyba ewenementem jeśli chodzi o Festiwal Hubermana, mianowicie będziemy prezentować sporo jak na Festiwal, programów przygotowanych przez częstochowskich muzyków. Będzie premiera płyty Pieśń o ziemi Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy i Cezarego Saneckiego. Będzie to promocja płyty, która była nagrywana również w Filharmonii Częstochowskiej. Dodatkowo wystąpi Diverso String Quartet, także z udziałem częstochowskich muzyków. Taki akcent częstochowski, w dość szerokim zakresie, udało nam się zmieścić w programie Festiwalu.
Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronach internetowych Filharmonii Częstochowskiej. Radio FIAT objęło festiwal patronatem medialnym.

ZD