,,Pieśnią chcę chwalić imię Boga i dziękczynieniem Go wysławiać” – pod tym hasłem odbyła się XIII Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę. 12 listopada w Bazylice Jasnogórskiej pojawiło się ok. pół tysiąca muzyków z całej Polski.

W sobotę, w Bazylice Jasnogórskiej słuchać można było 15 różnorodnych chórów. Łącznie ponad 500 muzyków kościelnych swoimi głosami i modlitwami dało wyraz dziękczynienia Bogu podczas Eucharystii. Godnym uwagi jest również fakt, iż śpiewacy mieli tylko jedną próbę, żeby potem wspólnie śpiewać na Mszy św. Próbę poprowadził ks. dr Grzegorz Piekarz:

– Tam, gdzie ludzie mają dobre serca, tam śpiewają. Jak mówił kard. Ratzinger, to, czego nie można wyrazić za pomocą słów – można wyrazić muzyką. Chcemy śpiewać i głosić orędzie Ewangelii i prawdy wynikające z Niej. Często mówię, szczególnie tym małym śpiewakom, że są posłańcami-aniołami, wysłanymi przez Boga, by głosić pokój, radość i to, że Pan Bóg nas kocha.

Podczas homilii, bp Piotr Greger zwrócił uwagę na fakt, że przestaliśmy dostrzegać Boga w codziennej rutynie, pielęgnować to, co jest nam znane i stałe w imię ciągłego poszukiwania nowości i ucieczki w konsumpcję:

Coraz trudniej dostrzegamy, że Bóg przychodzi do nas w tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, z czym się oswoiliśmy, także w wymiarze religijnym. Jak łatwo rozminąć się z Jezusem w tym, co nam bliskie. Zachowujemy się często, jak niezadowolone dzieci – chętnie szukamy czegoś nowego, najlepiej atrakcyjnego, mającego posmak sensacji. Nie o to chodzi. Istotą życia duchowego jest wchodzenie coraz bardziej w głąb tego, co się już poznało.

Po Mszy św. w Bazylice zabrzmiał uroczysty koncert w wykonaniu: Chłopięcego Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnoviensis, Chóru Mieszanego Bazyliki Limanowskiej Canticum Jubilaeum, Chóru Mieszanego Zew Gór z Łącka, Chóru Sanktuarium Przemienienia Pańskiego Veraicon z Nowego Sącza.

LN

Galeria: Radio Fiat

XIII Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Skip to content