Zapal się na niebiesko

DSCF2334

Częstochowa po raz czwarty rozświetli się na niebiesko. W kwietniu nasze miasto włączy się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu, który jest okazją, aby informować, czym jest autyzm, oraz aby uwrażliwiać na problemy osób dotkniętych tym schorzeniem.

Charakterystycznym elementem Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu jest rozświetlanie na niebiesko najistotniejszych budynków, takich jak Pałac Ślubów czy Ratusz.

Akcja „Zapal się niebiesko dla autyzmu – Częstochowa 2016” odbędzie się 1 i 2 kwietnia. 1 kwietnia 2016 na Placu Biegańskiego zagrają Iraas Band, Shamboo i Kobranocka. 2 kwietnia natomiast na niebiesko zapali się Miejska Galeria Sztuki, która wraz z redakcją Radia Fiat i tygodnikiem „Częstochowskie24” organizuje Plener Artystyczny. Jego finałem będzie wydanie okolicznościowego kalendarza „Wszyscy jesteśmy niebiescy”.

Autyzm nie jest uleczalny. Podstawowym objawem, widocznym u osób cierpiących na autyzm, jest zakłócenie zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyludzkich. Innymi objawami są m.in. przymus niezmienności otoczenia, powtarzające się czynności, zaburzenia mowy lub jej brak, a w przypadku autyzmu dziecięcego m.in. słaby kontakt wzrokowy, nadmierne porządkowanie otoczenia czy brak uśmiechu.

Organizatorami akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu – Częstochowa 2016” są magistrat, Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie i MGS. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Częstochowy oraz Metropolita Częstochowski.

KR

Na zdjęciu Pałac Ślubów w trakcie zeszłorocznego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu

Skip to content