Zbliżają się XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej

koronczarstwo

Już od piątku (4 września) w ramach XXIV Krajowej Wystawy Rolniczej realizowane będą Dni Europejskiej Kultury Rolniczej. Od godziny 12.00 na Placu Biegańskiego. Swoje stoiska zaczną otwierać twórcy ludowego rękodzieła. Ogółem pojawi się ok. 25 wystawców. Przyjadą oni zarówno z regionów Polski, jak i z Ukrainy i Białorusi. Ich wyroby będzie można kupić aż do niedzieli do godziny 18.00.

W sobotę (5 września) o godz. 15.30 ruszy estrada folkloru. Zebraną przed budynkiem ratusza publiczność przywita i pożegna Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”. W tym dniu wystąpią również inne zespoły taki jak chociażby Čači Vorba grający muzykę cygańską, karpacką i bałkańską. Formacja ta, wykorzystuje tradycyjne instrumenty węgierska bracsa, tureckie kemence, greckie bouzouki, rumuńska cobza, bliskowschodnie darabuka oraz dombek. Zespół ten ma w swoim dorobku liczne sukcesy na konkursach i festiwalach organizowanych również poza granicami naszego Państwa. W niedzielę natomiast warto zwrócić uwagę na grupę Sutari, grający pieśni polskie i litewskie. Zespół ten inspiruje się sutartines – litewskim śpiewem opartym na szczególnej polifonii, wykorzystując instrumenty tradycyjne, takie jak: basetla, bęben obręczowy czy skrzypce. Formacja jednak korzysta również z przedmiotów codziennego użytku jak: tarka, mikser kuchenny i deska do krojeni.

XVI edycję Dni Europejskiej Kultury Ludowej przygotowują Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz Regionalny Ośrodek Kultury.

Poniżej znajduje się cały program prezentacji scenicznych

5 września 2015 r.
15.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”
16.00 – Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”
16.30 – Zespół Regionalny „Wisła”
17.00 – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”
17.30 – Zespół Regionalny „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
18.00 – Zespół Čači Vorba

6 września 2015 r.
15.00 – Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”
15.30 – Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej
16.00 – Zespół Sutari
17.00 – Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”
17.40 – Zespół Regionalny „Wiyrchowianie”
18.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”

źródło: www.gaudemater.pl

Skip to content