Fot. Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk”/fb

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zaprasza na koncert online z okazji 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena. W programie usłyszymy Symfonię „Eroica”, jaką kompozytor stworzył z myślą o dokonaniach Napoleona Bonaparte. Początek transmisji 16 grudnia o godz. 19.00 na Facebooku i kanale YouTube zespołu „Śląsk”.

O szczegółach repertuaru mówi dyrygent koncertu Zygmunt Magiera.

– Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” włącza się w ogólnoświatowy kulturalny trend muzyczny, gdyż w tym roku obchodzona jest 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena. W dzień narodzin kompozytora, który obchodzony jest na świecie pomiędzy 15, a 17 grudnia (nie znamy dokładnej daty) zaprezentujemy słuchaczom Symfonię nr 3 Es-dur op. 55 „Eroica”. To niezwykłe wydarzenie, ponieważ muzycy przygotowywali się do niego od dawna. Symfonia jest bowiem niezwykle wymagająca i trudna do wykonania. W historii muzyki uznawana jest za dzieło odkrywcze, ponieważ Beethoven zmienia tu sposób komponowania oraz sposób myślenia o symfoniach w ogóle.

Ludwig van Beethoven urodził się w 1770 roku w rodzinie muzyków. Z biegiem lat coraz bardziej rozwijał swój talent, zdobywając sławę znakomitego pianisty. O historii kompozytora mówi dyrektor Instytutu Muzyki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie Maciej Zagórski.

– Jeden z największych kompozytorów, jakich zna historia muzyki. Urodził się w Niemczech w miejscowości Bonn, gdzie spędził pierwsze 22 lata swojego życia. Później przeniósł się do Wiednia, gdzie był uczniem Josepha Haydna. O Beethovenie mówi się, że jest klasykiem wiedeńskim. Beethoven klasyk to jednak ktoś inny niż np. Haydn klasyk. Beethoven miał osobowość już romantyczną – nie romantyka, który przeżywa coś w zaciszu, zapatrzonego w swoje emocje. To był typ romantyka, który zmaga się z całym światem i chce go zmieniać.

Na początku XIX wieku Beethoven zaczął tracić słuch. Ogłuchł zupełnie pod koniec życia. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu w tworzeniu. Komponował w wyobraźni, dokonując przełomu w różnych gatunkach muzyki.

Transmisja koncertu muzyki stworzonej przez jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii dostępna będzie na profilu Facebook oraz kanale YouTube Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Początek 16 grudnia o godz. 19.

ABK

Skip to content