Złota piątka OKF 2016 na ekranach już od piatku

OKF Iluzja Miejska Galeria Sztuki MSG fot. ZD

W styczniu Ośrodek Kultury Filmowej “ILUZJA” rozstrzygnął PLEBISCYT ZŁOTA PIĄTKA OKF. Po raz 25 Widzowie Kina Studyjnego OKF ILUZJA wybrali najlepsze – ich zdaniem – filmy, pokazywane na ekranie OKF w minionym roku. Zwycięskie filmy będzie można oglądać od piątku, 24 lutego.
“OSTATNIA RODZINA”- 24 II godz. 13.00, 25 II godz. 13.45
“WOŁYŃ” -26-27 II godzina 12.30
“BOSKA FLORENCE” -28 II godz. 13.00
“NAWET NIE WIESZ, JAK BARDZO CIĘ KOCHAM”- 1 III godz. 13.30
“JULIETA”- 2 III godz. 13.30

OSTATNIA RODZINA

Polska 2016 , 123 min. reż. : Jan P. Matuszyński

wyk. : Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Dawid Ogrodnik, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska

Rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

WOŁYŃ

Polska 2016, 150 min. reż.: Wojciech Smarzowski

wyk.: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Wasyl Wasylik, Adrian Zaremba, Lech Dyblik, Jacek Braciak, Izabela Kuna i in.

Akcja filmu “Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

BOSKA FLORENCE

USA/Wlk. Brytania 2016 110 min. reż.: Stephen Frears

wyk.: Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg, Rebecca Ferguson i in.

Prawdziwa historia Florence Foster Jenkins, nowojorskiej sopranistki-amatorki. Kobieta określana była jako “najgorsza śpiewaczka świata” i choć była pozbawiona talentu, jej koncerty przyciągały tłumy. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Ale pewnego dnia Florence zapragnęła ukoronować swój tryumf koncertem w słynnym Carnegie Hall…

NAWET NIE WIESZ JAK BARDZO CIĘ KOCHAM

dokument, Polska 2016, 106 min. reż. Paweł Łoziński

Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty. W intymnym dialogu trzech osób dawne urazy i głęboko ukryte emocje powoli wychodzą na powierzchnię. Terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż ku polepszeniu ich relacji. Tytuł dokumentu Łozińskiego jest wymowny. Miłosne wyznanie łączy się tu z emocjonalnym szantażem. Słowa “nawet nie wiesz” brzmią jak wyrzut kochającego człowieka wobec tego, kto obdarowany miłością zdaje się nie dostrzegać wielkości otrzymywanego uczucia. Tytułowe zdanie pada z ust jednej z bohaterek. Jej słowa mają łagodzić ból, ale dodatkowo zaogniają konflikt. Bo w filmie Łozińskiego nic nie jest oczywiste i łatwe.

JULIETA

Hiszpania 2016, 96 min. reż.: Pedro Almodovar

wyk.: Adriana Ugarte, Inma Cuesta, Michelle Jenner i in.

Trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych, i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content