Fot. pacjent.gov.pl

Trzecia fala koronawirusa okazała się być znacznie groźniejsza, niż sądziła większość specjalistów. Szczyty zakażeń zaczynają sięgać ponad 30 tys. osób dziennie. Nie lepiej jest z liczbą zgonów, która od pewnego czasu wynosi kilkaset osób na dzień. Z tego powodu w środę 31 marca, rząd ogłosił zmianę w obecnym tzw. narodowym programie szczepień. Więcej szczepionek, więcej punktów szczepień, większa przepustowość w szczepieniu chętnych osób, to tylko kilka z ogłoszonych wczoraj planów rządu. Zmiany mają wejść w życie w II kwartale tego roku.

Błyskawicznie rosnąca liczba zakażonych koronawirusem zmusiła rząd Mateusza Morawieckiego do zmiany wcześniejszych planów, m.in. względem harmonogramu szczepień Polaków. Niewydolność obecnego aparatu systemowego szczepienia ma jednak zostać naprawiona.

Jak podaje komunikat Ministerstwa Zdrowia, od tej pory będzie można zaszczepić się w większej ilości miejsc.  Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących uruchomiliśmy także wyjazdowe zespoły szczepiące.

W II kwartale Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w: przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy), punktach drive thru, zakładach pracy, aptekach.

Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.

Zmianie ulegnie także sam proces kwalifikacji oraz zapisów na szczepienia. Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.

Więcej informacji nt. zmodernizowanego systemu szczepień na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Skip to content