W niedzielę 21 listopada w bazylice jasnogórskiej odbyły się główne uroczystości jubileuszowe Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Szkoła kształcąca muzyków w duchu katolickim obchodzi 10-lecie swojego istnienia. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 14.30 dziękczynną Mszą św., której przewodniczył o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

– Jesteśmy w trakcie obchodów uroczystości roku jubileuszowego. Szkoła powstała dokładnie 3 marca i to właśnie tego dnia rozpoczęliśmy tegoroczne obchody Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Dziś po raz kolejny dziękujemy za dar 10 lat istnienia szkoły Eucharystią i koncertem. To już jest ten czas kiedy możemy się pochwalić naszymi absolwentami i to m.in. oni zagrają dziś w trakcie wyjątkowego koncertu – mówiła dyrektor Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia Jolanta Sosińska.

Po Eucharystii i części oficjalnej przyszła pora na koncert w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły. W galowym występie zabrzmiała muzyka ze zbiorów jasnogórskich – Completorium o. Eryka Briknera, kompozytora i paulina tworzącego w XVIII w. Jednym z założycieli Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej był o. Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski.

– Przeżywamy dziś ogromną radość z okazji 10 lat istnienia Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej i chcemy za to podziękować Chrystusowi Królowi za wstawiennictwem Maryi, która jest naszą Matką i Królową. Dziękujemy za wszystkich, którzy od jej początku ją wspierają i prowadzą to dzieło. Co ważne pracownicy i nauczyciele tej szkoły nie tylko dbają o odpowiednie przygotowanie muzyczne uczniów, ale też pielęgnują w nich wiarę i powołania – mówił o. Nikodem Kilnar OSPPE

Organem prowadzącym placówkę jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna. O niedawna w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej istnieje też II stopień muzyczny, w którym swoją wiedzę i umiejętność mogą dalej poszerzać absolwenci I stopnia.

Skip to content