100. rocznica urodzin Marii Okońskiej

Fot. Radio Fiat

Sto lat temu, 16 grudnia, na świat przyszła Maria Okońska, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Z okazji jubileuszowej rocznicy jej urodzin na Jasnej Górze odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo.

Maria Okońska swoje życie zawierzyła Bogu. W latach 40. XX wieku za działalność duszpasterską została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Wolność odzyskała dopiero po ponad czterech miesiącach więzienia, dzięki interwencji biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Później ich losy wielokrotnie się splatały. Wdzięczność kobiety za posługę kard. Wyszyńskiego zaowocowała ogromnym wkładem w zachowanie pamięci o Prymasie Tysiąclecia – mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Dzisiejsza Eucharystia była kolejnym potwierdzeniem naszego dziękczynienia za dar ludzi. Jest takie piękne powiedzenie, że: „niektórzy otrzymują dar życia nie dla siebie, ale dla innych”. To jest przykład spełnienia się na wzór Matki Bożej. W adwentowej prefacji modlimy się, śpiewamy, że Maryja cała poświęciła się dziełu Swojego Syna. Maria Okońska była tą, która poprzez służbę, odkrycie swojego powołania w Instytucie bezhabitowym spełniła się poprzez dzieło współodpowiedzialności za drogi Kościoła oraz drogi Maryjne Prymasa Wyszyńskiego. Jest za kogo dziękować Bogu.

Maria Okońska była jedynym świadkiem składania przez kard. Stefana Wyszyńskiego Jasnogórskich Ślubów Narodu. 26 sierpnia 1956 roku wierni ślubowali na Jasnej Górze, a uwięziony wówczas Prymas śluby składał w Komańczy. To była naprawdę niezwykła kobieta, mówi Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

– Pan Bóg wybrał Marię Okońską, aby przeprowadzić na ziemi swoje sprawy. Maria Okońska była wielką i wspaniałą postacią, natchnioną przez Ducha św. Miała takie poznanie, ze trzeba odnowić naród polski poprzez odnowienie kobiety.

W 2009 roku Maria Okońska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego zmarła 6 maja 2013 roku w Częstochowie w wieku 93 lat.

ABK