Św. Jan Paweł II/fot. ekai.pl

Uczył nas, aby zło dobrem zwyciężać. Tego, że człowiek ma być twórcą własnego życia i czynić z niego arcydzieło sztuki. Mówił jak cenny w oczach Boga jest człowiek i przestrzegał przed karą za grzechy. Na Piotrowym Tronie zasiadał przez 27 lat, a w 2014 roku został włączony w poczet świętych. 18 maja papież Jan Paweł II obchodziłby 101. urodziny.

Karol Wojtyła przeszedł na świat w małopolskim miasteczku Wadowice w 1920 roku. Najpierw stracił matkę, później brata, a po upływie kilku lat swojego ojca. Studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie przerwała mu II wojna światowa. Choć cały czas aktywnie interesował się literaturą i teatrem, pragnął rozwijać również powołanie kapłańskie. Najpierw kształcił się w podziemnym seminarium duchownym, umiejscowionym w pokojach pałacu arcybiskupiego abp. Adama Stefana Sapiehy. Święcenia kapłańskie Karol Wojtyła przyjął 1 listopada 1946 roku w katedrze wawelskiej. – Przez lata posługi duszpasterskiej głosił Słowo Boże i nawracał w imieniu Chrystusa – wspomina abp senior Stanisław Nowak:

– W swoim życiu przeszedł ogromną tragedię. To go jednak nie złamało i dzisiaj możemy cieszyć się z jego wspaniałego pontyfikatu. Św. Jan Paweł II tkwi w naszej pamięci jako wybitny myśliciel, niezwykle uduchowiony.

W Częstochowie o świętym papieżu Polaku przypomina m.in. Muzeum Monet i Medali przy ul. Jagiellońskiej. Dyrektor placówki, Krzysztof Witkowski po raz pierwszy spotkał Ojca Świętego w latach 80. XX wieku. Jak mówi – do szczególnego momentu z udziałem papieża doszło jednak wiele lat później:

– Wraz z rodziną miałem ten zaszczyt spotkać się z Ojcem Świętym. Mogłem uścisnąć Jego dłoń i chwilę porozmawiać. Był to 1994 rok. Ten moment na zawsze pozostanie w moim sercu. Z pewnością moi bliscy mają podobne wspomnienia. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie to jedyne takie miejsce na świecie. Obecnie liczy ponad 11 tys. eksponatów ze 127 krajów świata.

Ku czci św. Jana Pawła II w muzeum organizowane są również rozmaite spotkania, wykłady, a także występy artystyczne.

Pontyfikat Papieża Polaka był najbardziej rekordowym i to pod wieloma względami. Ojciec Święty odbył 104 podróże zagraniczne, przeprowadził 148 beatyfikacji oraz 51 kanonizacji. Ogłosił też 14 encyklik, czyli najwyższej rangi urzędowych dokumentów kościelnych.

ABK

Skip to content