102 lata temu urodził się Karol Wojtyła, późniejszy święty Jan Paweł II

102 lata temu, 18 maja 1920 roku, w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i święty. Był filozofem, mistykiem i człowiekiem modlitwy, a także poetą, aktorem i pedagogiem.

Pochodził z rodziny głęboko wierzącej, kultywującej chrześcijański system wartości i tradycje patriotyczne. Podczas II wojny światowej pracował jako robotnik w kamieniołomach i współtworzył konspiracyjny teatr. Po wojnie, już jako ksiądz, a później biskup i kardynał, zmagał się z realiami komunistycznego reżimu. Papież pochodzący zza “żelaznej kurtyny” kierował Kościołem katolickim w latach 1978-2005. Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. W 2014 roku został kanonizowany.

Kiedy kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża, był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch, a także od półtora wieku, najmłodszym z papieży. Miał 58 lat. Przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II stały się jego słowa wygłoszone podczas Mszy świętej inauguracyjnej, 22 października 1978 roku.

Jednym z najważniejszych przesłań nauczania Jana Pawła II była obrona rodziny i świętości życia. Papież wielokrotnie podkreślał znaczenie rodziny dla prawidłowego funkcjonowania człowieka i społeczeństw.

Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, znane są jego znamienne słowa: “Modlitwa jest pierwszym zadaniem papieża”. Często w trakcie uroczystości, w których uczestniczyły tysiące wiernych, kamery telewizyjne pokazywały skupioną twarz Ojca Świętego. Papież Polak zachęcał do modlitwy, jak podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, kiedy prosił rodaków, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem.

Jan Paweł II został kanonizowany 9 lat po śmierci i 3 lata po beatyfikacji. W historycznej ceremonii na placu świętego Piotra w Watykanie wzięło udział ponad 800 tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym tysiące z naszego kraju.

źródło: IAR

Skip to content