14. Pielgrzymka Kibiców zawitała na Jasną Górę

Na Jasnej Górze odbyła się XIV Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki to „Polonia Semper Fidelis”, czyli „Polska zawsze wierna”. Centralnym punktem uroczystości była Msza św., która została odprawiona w sobotę 8 stycznia o godz. 12:30 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Po nabożeństwie prezes Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki spotkał się z przybyłymi na Jasną Górę kibicami w sali o. Augustyna Kordeckiego. Jak mówił, kibice, będąc u tronu Matki Bożej, modlą się głównie o błogosławieństwo dla Ojczyzny.

– Na pielgrzymce spotykają się fani różnych klubów sportowych, których jednoczy przywiązanie do Polski. Jest to także moment formacyjny, ponieważ kibice są zainteresowani wiedzą historyczną, będąc często zaangażowani w wiele wydarzeń. Jest to środowisko, które na swoje sztandary brało żołnierzy podziemia antykomunistycznego – mówił Karol Nawrocki.

Jak podkreślił prezes IPN-u, zadaniem instytutu jest przedstawianie i opowiadanie o historii naszego kraju w sposób zgodny z obiektywną prawdą. – Bardzo się cieszę, że historia Polski XX wieku ma swój odbiór w środowiskach kibiców – zaznaczył Karol Nawrocki i dodał: – XX wiek był czasem trudnym dla Polski, ponieważ połowę z tego wieku spędziliśmy pod okupacjami lub zaborami. Jest to przeplatanie się tragicznych wydarzeń z pięknymi chwilami, takimi, jak odzyskanie niepodległości, czy początek transformacji ustrojowej – dodał prezes IPN-u.

Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz kibiców i organizator spotkania. W homilii duchowny mówił o potrzebie oczyszczenia. Podkreślił także, że wielu ludzi ma świadomość zagubienia, jednak nie każdy potrafi otworzyć się na Boga.

– […] Musimy odnaleźć siebie i źródło nadziei, poczuć na nowo smak żywej wiary i rozpocząć ten rok razem z Chrystusem, umacniając się Jego żywym Słowem i pokarmem na życie wieczne […] – głosił ks. Jarosław Wąsowicz.

Pierwsza pielgrzymka kibiców na Jasną Górę odbyła się w 2009 roku. W bieżącym roku podczas pielgrzymki kibiców organizatorzy zachęcali do włączenia się w ogólnopolską inicjatywę „Serce dla Inki”. Polega ona na przygotowaniu pamiątkowej tablicy Danuty Siedzikówny – młodej sanitariuszki Armii Krajowej, skazanej przez komunistów na karę śmierci, która „zachowała się, jak trzeba” i do końca pozostała wierna Polsce.

BNO

 

>>Cała homilia ks. Jarosława Wąsowicza<<

 

Skip to content