Maksymilian Maria Kolbe to niewątpliwie wzór do naśladowania. Jego droga do świętości, która wyróżnia się poświęceniem życia za nieznajomego człowieka oraz ogromną miłością do Maryi, potwierdza te słowa.

– Wspaniały wzór świętości, Bożego życia. On był szaleńcem Niepokalanej, wszystko stawiał na Maryję. Dlatego też w wielu ciężkich sytuacjach, z pomocą Matki Najświętszej, potrafił rozwiązywać najtrudniejsze zobowiązania. Powiedział, że ,,Miłość jest twórcza” i oddał życie za ojca rodziny w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz – zaznacza proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie, ks. Gabriel Maciejewski.

Duszpasterz opowiada również o swojej parafii i o wpływie jej patrona na wspólnotę. – Nasza parafia powstała w 1982 r. Kościół był konsekrowany w 2002 roku.  Mamy tutaj piękny ołtarz św. Maksymiliana, przed którym co czwartek odprawiamy nowennę przez jego wstawiennictwo.  Doznaliśmy tutaj, jako wspólnota, wielu łask dzięki opiece tego świętego, dlatego cieszymy się, że „stacjonuje” w naszej parafii.

14 sierpnia parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego przeżywa  odpust, dlatego proboszcz zaprasza na tę wyjątkową uroczystość. – Serdecznie zapraszam o godzinie 18 na uroczystą sumę z kazaniem okolicznościom i procesją. Będzie możliwość ucałowania relikwii św. Maksymiliana Kolbego oraz bł. Justyna Takayamy i do wyproszenia łask za ich wstawiennictwem.

Maksymilian Maria Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, zmarł od zastrzyku fenolu 14 sierpnia 1941r.  w KL Auschwitz. Był polskim franciszkaninem konwentualnym, prezbiterem, gwardianem, misjonarzem oraz pierwszym polskim męczennikiem okresu II wojny światowej. Został kanonizowany w 1982 r.

Linda Nocoń-Ściebura

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content