Fot. Radio Fiat

Parafia św. Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej ma już 150 lat. Celebracja Jubileuszu początkowo miała odbyć się w maju, jednak z powodu epidemii koronawirusa została przesunięta na ostatni dzień września. Uroczystość połączono z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży pochodzącej z okolicznych miejscowości.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo.

– To jest przede wszystkim dziękczynienie za wspólnotę ludzi, którzy są złączeni na fundamencie wiary. Dzieła, które dokonały się z tym kościele pokazują, że parafianie potrafią się organizować w celu tworzenia wspólnego dobra.

Podczas homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę na problem odejścia od wiary w XXI wieku. Podkreślił też istotę wartości chrześcijańskich w czasach obojętności na miłość Boga.

Cała homilia dostępna tutaj.

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2020/09/2_homilia_Depo_30_09_2020.mp3]

W uroczystej Eucharystii uczestniczył również ks. prof. Marian Duda, autor książki „Duchowa ojczyzna. Dzieje parafii pw. Św. Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej 1870-2020”, wydanej nakładem Wydawnictwa Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

– Historia tej parafii jest bardzo ciekawa, ponieważ nie założyli jej polscy katolicy. W 1818 roku przybyli tu koloniści z Cesarstwa Austriackiego, Czesi, Morawianie i Niemcy. Chcieli przenieść na grunt polski rzemiosło tkackie. Wieloletnie starania mieszkańców wioski doprowadziły, że najpierw oddzielono ją od Koziegłów, a w 1870 roku zaczęła tu istnieć osobna parafia pw. św. Michała Archanioła.

O historii mówi również proboszcz ks. Józef Bednarz, który w parafii posługuje od 31 lat.

– Ludzie starali się o parafię ok 30 lat. Wyszło z niej 5 księży. Ostatnie powołanie miało miejsce w 1942 roku. To bardzo dawno, dlatego gorliwie modlimy się o nowe powołania.

Po Mszy św., w trakcie której abp Wacław Depo udzielił bierzmowania młodzieży, nastąpiło uroczyste poświęcenie tablicy upamiętniającej wszystkich duszpasterzy, którzy przez lata opiekowali się parafią.

ABK

Skip to content