Samorządowcy i mieszkańcy przybyli po raz 19, aby podziękować za otrzymane łaski i prosić o Boże błogosławieństwo.

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp pomocniczy diec. warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. Kaznodzieja podkreślił, że najważniejsze zadania jakie stoją przed samorządami to pielęgnowanie wolności i odpowiedzialności. – Samorządowcy są także odpowiedzialni za to, aby również obywateli czynić ludźmi odpowiedzialnymi i wolnymi. Jest to jedno z najważniejszych zadań we współczesnym świecie, abyśmy byli samorządni, czyli byli ludźmi, którzy są wolni i odpowiedzialnie podejmują różne problemy społeczne – powiedział bp Grzybowski.

Biskup pomocniczy dodał, że samorządowcy to przede wszystkim ludzie odpowiedzialni za wspólnotę obywateli, którym w jakiś sposób są posłani: „zadaniem wszystkich urzędników jest służba swoim obywatelom”.

– Na początku to były pielgrzymki gminne, a później przerodziły się w powiatowe. Są tutaj reprezentanci 12 gmin, a tyle właśnie liczy nasz powiat. Jako starosta jestem dumny, że jesteśmy tutaj razem z mieszkańcami i urzędnikami – powiedział Adam Lubiak Starosta wołomiński. Podkreślił, że przybyli na Jasną Górę podziękować Matce Bożej za opiekę, ale też prosić o Boże błogosławieństwo i pokój na Ukrainie.

– Mamy za co dziękować. Udało nam się ukończyć pierwszy etap rozbudowy Szpitala Powiatowego Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, zostały oddane dwa budynki dla osób niepełnosprawnych i specjalne centrum dla rodzin. Wiem, że tak duże inwestycje bez wsparcia Maryi nigdy by się nie udały. Dziękujemy, że nad nami czuwa – zauważył starosta.

W powiecie wołomińskim jest ponad 10 tys. uchodźców z Ukrainy. W pomoc dla nich włączają się mieszkańcy i gminy. – Doszły nam samorządowcom nowe zadania. Uchodźców z Ukrainy i w naszych gminach znaleźli schronienie. Staramy się im pomagać, wspierać ich i być dla nich życzliwi. To jest teraz nasze zadanie – podkreśliła Agnieszka Gryglas, zastępca wójta gminy Dąbrówka.

Dodała, że najważniejszym punktem pielgrzymki dla niej jest oddanie Matce Bożej. – Wiemy, że w tych trudnych momentach mamy do kogo przyjść, komu zawierzyć smutki i radości. Symbol Aktu Zawierzenia to najpiękniejszy dar jaki możemy złożyć – powiedziała Gryglas.

W Kaplicy Matki Bożej zagrał lokalny Zespół Muzyki Dawnej Flauti Divertenti. Artyści zaprezentowali m.in. utwory epoki renesansu, średniowiecza, a także instrumentalne. Stworzyli też oprawę muzyczną Mszy św.

– Jesteśmy jedynym takim zespołem muzyki dawnej w woj. mazowieckim. Dla nas to wielkie wyróżnienie i zaszczyt występować tutaj. Latem pielgrzymujemy tutaj pieszo, a dziś śpiewamy i gramy przed Obliczem Maryi – zaznaczył Marcin Szczapa, kierownik zespołu.

Przedstawiciele samorządu i mieszkańcy odnowili Akt zawierzenia Królowej Polski.

Powiat wołomiński złożony jest z 12 gmin i zamieszkuje go ponad 230 tys. osób. Jest to jeden z najludniejszych powiatów województwa mazowieckiego.

Linda Nocoń/JasnaGoraNews

Skip to content