2 października – wspomnienie św. Aniołów Stróżów


2 października to w Kościele katolickim wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Posiadanie takiego pomocnika jest dla ludzi wielkim darem od Boga. Określa to też niezwykłą wartość człowieka. O Aniołach Stróżach mówi s. Martyna ze zgromadzenia Sióstr od Aniołów:
– Istnienie Aniołów jest prawdą naszej wiary. Katechizm mówi, że każdy wierny ma przy swoim boku Anioła Stróża, by go prowadził. Aniołowie są z nami od narodzin, aż do śmierci, nie mają w sobie nic z materii i ciała, ale mają rozum i wolę, co oznacza, że są osobami. Dla mnie Aniołowie Stróżowie są znakami Bożej miłości, bo tam, gdzie nie ma nic cennego, nikt nie pilnuje. To, że my mamy takiego pomocnika jest znakiem tego, że każdy z nas jest ważny i cenny w oczach Boga.
Przyjaźń z Aniołem Stróżem może wydawać się trudna, bo nie widzimy go ani nie słyszymy, jednak można doświadczyć jego pomocy:
– To, że Aniołowie są osobami, oznacza dla nas to, że możemy się do nich zwracać. Im częściej będziemy “zawracać głowę” Aniołowi Stróżowi, tym częściej będziemy odczuwać jego działanie. Każdemu znana jest modlitwa “Aniele Boże, stróżu mój”, ale często ludzie wyrastają z niej jak z dziecięcych ubrań. Dla mnie jest to bardzo ważna modlitwa, często się nią modlę. Modlili się nią też papieże. Można też zwracać się do Anioła Stróża własnymi słowami. Ja swoją przygodę z Aniołem Stróżem zaczęłam od przeczytania artykułu, w którym było napisane, że Aniołowie są z nami przez całe życie, a kiedy umrzemy, zobaczymy ich twarzą w twarz.  Mnie by było głupio gdybym nie miała co mu powiedzieć. Wtedy zaczęłam rozmawiać z moim Bożym pomocnikiem i prosić go o pomoc.
Aniołowie Stróżowie mogą pomagać ludziom w bardzo wielu aspektach życia, mówi siostra Martyna:
– Anioły są bardzo inteligentne, a ich wiedza przewyższa naszą. Znają się na prawie wszystkich ludzkich sprawach. Mogą pomagać w nauce, możemy prosić, aby pomogli nam zapamiętać różne rzeczy, albo, żeby nam coś przypomnieli na egzaminie lub też kiedy się coś zepsuje. Ja mojego Anioła Stróża proszę o pomoc, kiedy wybieram się w podróż z przesiadkami i jeden środek komunikacji się spóźnia, a muszę zdążyć na następny. Zdarza się wtedy, że opóźni się też ten drugi i zdążę na czas na spotkanie. Zatrudniam go też do tego, żeby znalazł mi miejsce parkingowe kiedy jadę samochodem. Z nim również idę do dzieci w szkole. Szczególnie kiedy idę do tych najbardziej rozrabiających. Kiedy już nie mam pomysłu jak je uspokoić rozmawiam z ich Aniołami Stróżami. Rozmowa z Stróżami innych osób jest też praktyką papieży. Jan XXIII tak robił i mówił, że zawsze wtedy rozmowy łatwiej się układały.
Warto zapoznać się bliżej że swoim aniołem, który został dany każdemu człowiekowi do pomocy w codzienności. Przykładem współpracy człowieka z aniołem stróżem jest św. Ojciec Pio. Anioł pomagał mu np. w tłumaczeniu spowiedzi z obcojęzycznymi penitentami, czy w rozmowach na odległość.

Źródło foto: lornabyrne.com

Skip to content