Fot. Radio Fiat

Kiedy trzeba, był bardzo dobry i miłosierny – potrafił przytulić do swego serca. Potrafił jednak też skarcić i powiedzieć ostre słowo, ale tylko po to, by zmotywować do radykalnego podążania drogą Ewangelii. 23 września przypada Wspomnienie św. Ojca Pio z Pietrelciny.

W tym roku upamiętniając 52. rocznicę jego śmierci, zapraszamy na uroczystości odpustowe, które odbędą się dziś w Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce o godz. 17:00. Św. Ojciec Pio to jedna z nielicznych postaci, do których określenie „Ojca” tak mocno przylgnęło. To zasługa m.in. posiadania charyzmatycznych darów, które wykorzystywał, by służyć innym.

– Ojciec Pio bardzo często podkreślał walkę duchową. Dar, który posiadał, jest dany, by służyć drugim, a nie tylko sobie. Ojciec Pio korzystał z darów innych ludzi, ponieważ nie wiedział, jak zrobić krok naprzód. Tu jest zawarta wskazówka dla tych, którzy otrzymują jakieś charyzmaty, aby dzielić się nimi z innymi. Natomiast Pan Bóg posługuje się darami innych ludzi, abyśmy mogli z nich korzystać i żyć w pokorze – tłumaczył o. Eugeniusz Maria Lorek, kustosz Sanktuarium św. Ojca Pio.

Święty był kanonizowany zaledwie 31 lat po swojej śmieci przez papieża Jana Pawła II. Jest postacią bardzo aktualną na współczesne czasy, ze względu na swoje powołaniowe działania. O tym, że postać Ojca Pio nie jest zapomniana, może świadczyć fakt, że w poniedziałek 21 września w Winownie miały miejsce uroczystości, podczas których nadano Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich imię tego patrona. Uroczystościom z tym związanym przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

– Tu na naszych drogach potrzebujemy takich przewodników, którzy są pewnym światłem w różnych naszych trudach i cierpieniach. Ociec Pio pokazuje nam tę drogę w szczególny sposób poprzez modlitwę, konfesjonał (a więc uznanie siebie również za grzesznika), ale jednocześnie ufność w Boże Miłosierdzie. Przez całe lata swojej posługi przywoływał on ludzi do Boga i prawdziwego zrozumienia tajemnicy Miłosierdzia Bożego, a jednocześnie do Eucharystii, która jest źródłem – mówił abp Wacław Depo.

Mszy św. na Przeprośnej Górce o godz. 17:00 przewodniczyć będzie ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej. Transmisja Eucharystii na antenie Radia Fiat.

W ramach uroczystości odpustowych w sobotę 26 września zaplanowane jest czuwanie Grup Modlitwy św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce i na Jasnej Górze. O godz. 15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa, natomiast o 17:00 – Msza św., której przewodniczyć będzie ks. Włodzimierz Kowalik, proboszcz archikatedralnej parafii Świętej Rodziny. Tego też dnia o godz. 21:00 zapraszamy na apel jasnogórski i czuwanie nocne na Jasnej Górze.

BNO

Skip to content