25-lecie Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle

W poniedziałek, 15 maja odbyła się uroczystość 25-lecia Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle. Oficjalną część wydarzenia poprzedziła Msza św. odprawiona przez bp. Antoniego Długosza w kościele NMP Zwycięskiej w Częstochowie.

Jak podkreśla bp Długosz, św. Jan de La Salle, który jest patronem Szkoły Podstawowej, jest wyjątkową postacią:

– Utworzył wspólnotę gdzie bracia mają tylko i wyłącznie zająć się formacją pedagogiczną, intelektualną i duchową. Nie mogą przyjmować święceń kapłańskich, to jest rzeczywiście specyfika tego powołania. Aby byli dzień i noc obecni z dziećmi i młodzieżą, aby służyli pomocą. Gdyby byli kapłanami, duszpasterstwo powoduje jeszcze, że trzeba część czasu poświęcać także na sakramenty święte. A św. Janowi zależało na tym, żeby byli całkowicie oddani młodzieży.

– Przychodząc na Mszę św. wskazujemy, że jest ona świadectwem, że chcemy kontynuować tradycje i utrzymać te zasady, które do tej pory obowiązywały w szkole – mówi Iwona Chudzicka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle:

– I na przyszłość chcemy po prostu rozwijać się, chcemy wrócić do tych at świetności, którymi szkoła cieszyła się 10 lat temu chociażby, aczkolwiek szkoła jest już 25 lat. Jest to dla nas niesamowity zaszczyt, że możemy taką szkołę dalej prowadzić i ją rozwijać w tym samym duchu.

Przypomnijmy, że pierwsza szkoła założona przez św. Jana de La Salle powstała w 1681 roku. Sto lat później siecią szkół lasaleńskimi pokryta była prawie cała Francja. Dzisiaj placówki Braci Szkolnych znajdują się w prawie 90 krajach świata. Jedna z nich mieści się właśnie w Częstochowie przy ul. Pułaskiego 71.

25-lecie Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle

Skip to content